fbpx   .  

Nepal’e, Evlilik Eşitliğini Yürürlüğe Sokması İçin Baskı Yapılıyor!

Nepal’de bulunan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, evlilik eşitliğinin yasallaştırılması için hükümete baskı yapıyor. Komisyon, Nepal’de evlilik eşitliğinin bulunmamasını ‘talihsiz bir durum’ olarak niteledi.

 

Nepal’de bulunan Yüce Mahkeme, neredeyse 13 yıl önce azınlıkların cinsel kimliği ve cinselliği için eşit haklara yönelik kararlar aldı. 28 milyondan fazla nüfusu olan Himalaya ülkesi, kabul edildiği takdirde evlilik eşitliğini yasallaştıran ikinci Asya ülkesi olacak. Tayvan, evlilik eşitliğini geçen sene yasallaştıran ilk Asya ülkesi oldu fakat eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesi hakkında izin verilmedi.

 

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Nepal’in kendisini kadın veya erkek olarak tanımlamayanların pasaportlarında bunu belirtebilmesine izin vermesini kutladı. Aynı zamanda hükümetin 2015’te harekete geçmiş olması gerektiğini ve evlilik eşitliğini çoktan yasallaştırmış olması gerektiğini söyledi.

Nepal, 2007 yılında monarşiyi sonlandırırken, eşcinselliği yasallaştırdı. O zamandan beri Nepal’de LGBTİ+ hakları diğer Asya ülkelerine göre her zaman ileride olmayı başardı. Nepal, LGBTİ+’lara karşı yapılan ayrımcılıklara önlem amacıyla yasalar ve LGBTİ+ çalışanlarını, tüketicilerini korumak için özel bazı korumalar çıkardı.

Hükümet, 2018’in sonlarında bazı reformlar yapacağını söylese de evlilik eşitliğine dair henüz bir değişiklik yaşanmadı. Ayrıca LGBTİ+ kampanyacıları, Nepal’de bulunan koruyucu yasaların ve kuruluşların kendilerini tam anlamda koruyamadığını söyledi ve hala ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.