Homofobik Komşusu Tarafından Diri Diri Yakılan 29 Yaşındaki Genç Hayatını Kaybetti

 Homofobik Komşusu Tarafından Diri Diri Yakılan 29 Yaşındaki Genç Hayatını Kaybetti
Digiqole ad

Olası bir nefret suçu sonucu yakılan Letonyalı bir erkek, ilk başta yanan giysiler yığını sanılarak polis tarafından ciddiye alınmadı ve yaraları nedeniyle hayatını kaybetti. Euractiv, iddialara göre 22 Nisan Salı sabahı erken saatlerde Tukums kasabasında homofobik komşusu tarafından ateşe verilen 29 yaşındaki Normunds Kindzulis’in 28 Nisan Çarşamba günü öldüğünü bildirdi. Ev arkadaşı Artis Jaunklavins uyandığında arkadaşının kapının dışındaki alevler tarafından tamamen yutulduğunu fark etti ve o da yangını söndürmeye çalışırken alevlere maruz kaldı. Ancak Delfi News’te yer alan bir habere göre, polis sadece ölümü olası bir nefret suçu olarak araştırmakla kalmıyor, aynı zamanda intihar yoluyla ölümü de ihtimaller arasında tutuyor.

Artis Jaunklavins, Delfi’ye yaptığı açıklamada,

“Koridordaki çığlıklar yüzünden uyandım. Normunds bir meşale gibi yanıyordu. Alevleri söndürmeye çalıştım, onu içeri taşıdım ve banyoya koydum ama yanıklar çok şiddetliydi, giysisi derisine yapışmıştı.”

Eyalet polisi başkan yardımcısı Andrejs Grisins Delfi’ye, “İnsanların belirli bir ırk veya grupla olan bağlarına bakılmaksızın objektif bir şekilde soruşturacağız” dedi. “Eyalet polisi, soruşturma ve başvurularında insanları hiçbir bağlantıya göre sınıflandırmadı.” 

Ancak Delfi daha sonra Pannorama televizyon programının bir bölümü için bir özür yayınladı ve Riga doğu savcısı Katažina Careva, Kindzulis’in 2019’da bir kundaklama soruşturmasının konusu olduğunu ve akıl hastalığı nedeniyle tedavi gördüğünü ortaya çıkardı. 

Grishins, muhabirlere Kindzulis’in nefret dolu ve homofobik komşusu tarafından intihara itilmiş olabileceğini söyleyerek benzer bir açıklama yaptı.

Geçen hafta gazetecilere “Birini intiharın eşiğine getirmek de bir suç” dedi. 

Kindzulis’in 22 Nisan sabahın erken saatlerinde ateşe verildiği iddia edilmişti. İddialara göre komşunun sadece ortak apartmanlarından değil, aynı zamanda şehirden de taşınmalarını istediği bildirildi. Kindzulis ve Jaunklavins homofobik komşularından aldıkları sayısız tehdidi polise bildirdiler, ancak sonuç alamadılar.

Eyalet Polisinin bir temsilcisi, tehdit eden komşuyla ilgili bir rapor aldıklarını doğruladı, ancak olay hakkında hiçbir şey yapmamaya karar verdi. 

Tukums bölgesinden Janeks Bach, “Daha önce, Kasım 2020’de bir kez, kurban tehditleri polise bildirmişti,” dedi. “Bu bilgilerin incelenmesinin ardından, cezai kovuşturmanın başlatılmasının reddedilmesine karar verildi ve bu karara karşı herhangi bir temyiz yapılmadı.”

Kindzulis, güçlü ve sadık bir arkadaş olarak anıldı ve Instagram sayfası, arkadaşlarıyla içki içerken veya kedisiyle evde uzanırken çekilmiş fotoğraflarıyla dolu. Bu arada polis, birkaç ayrıntı açıklamasına rağmen soruşturmaya devam ediyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin