fbpx   .  

Homofobik Milletvekili, Oğlu Açıldıktan Sonra Özür Diledi

Kıdemli politikacı Nick Smith,

“İnsanların öğrenebileceğini ve görüşlerinin değişebileceğini göstermek önemli” diyor.

Yeni Zelanda’da emekli bir milletvekili, 2013’te eşcinsel evliliğe karşı oy kullandığı için özür diledi ve hatanın “20 yaşındaki oğlunun eşcinsel olmasıyla daha da kişisel” olduğunu söyledi.

 

Ulusal partiden Dr. Nick Smith geçen hafta istifa etti ve New Zealand Herald’ın haberine göre, bu ofisinde yaşanan bir “sözlü tartışmanın’ ardından yaşandı.

Milletvekili 30 yıl Meclis’te görev yaptıktan sonra Veda konuşmasını yapıyordu.

“Yanlış anladığım bir konu var.”

1990’da Yeni Zelanda parlamentosuna katılan Bay Smith, kariyerinin önemli noktalarını kapsayan bir konuşmasında, eşcinsel evlilik meselesinde yanlış yaptığını söyledi.

Wellington’da konuşan Smith,

“Yanlış anladığım bir konu var. 2013’te eşcinsel evliliğe karşı oy verdim. Hata, 20 yaşındaki oğlumun eşcinsel olmasıyla daha da kişisel. Bugün Yeni Zelanda LGBTİ+ topluluğuna özrümü kayda geçirmek istiyorum,” dedi.

Devam eden Smith, evlilik eşitliği yasasının geçmesine yardımcı olan eski ve mevcut milletvekillerine saygılarını sundu.

“Louisa Wall, Fran Wilde ve Amy Adams’ı oğlumun ve diğer binlerce Yeni Zelandalı’nın hayatını iyileştiren liderliklerinden dolayı takdir etmek istiyorum. Ayrıca Jenny Shipley’in ’99’da bir eşcinsel onur yürüyüşüne katılan ilk Başbakan olarak gösterdiği cesareti de takdir ediyorum.”

1news’e konuşan milletvekili, oğlu Logan’ın kendisine üç yıl önce açıldığını söyledi. İkilinin, milletvekilinin ayrılmadan önce yasaya karşı çıktığı için alenen özür dileyeceğine söz verdiği bir konuşma yaptığını söyledi.

“Onunla gerçekten gurur duyuyorum.”

Logan, Yeni Zelandalı yayıncıya babasına açılma konusunda asla endişelenmediğini söyledi.

“Görüşlerini zaten değiştirdiğini biliyordum ve yol boyunca destekleyici bir baba olduğunu biliyordum. İnsanların öğrenebileceğini ve görüşlerinin diğer insanlara örnek olarak değişebileceğini göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Smith, 2013 yılında Evlilik (Evliliğin Tanımı) Değişikliği Yasasına karşı oy kullanan 44 milletvekilinden biriydi. Tasarıya dini grupların yanı sıra ülkenin Muhafazakar Partisi ve Önce Aile lobi grubu tarafından güçlü bir muhalefet vardı.

Tasarının kabul edildiği haberi Meclis’in üst balkonlarından adeta şarkılarla karşılandı. İnsanlar geleneksel Maori aşk şarkısı Pokarekare Ana’yı söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.