Homofobik Polonya Başkanına “İlk” Görev Gününde Gökkuşağı Şoku!

 Homofobik Polonya Başkanına “İlk” Görev Gününde Gökkuşağı Şoku!
Digiqole ad

Polonya’da homofobik ve cinsiyetçi Başkan Andrzej Duda’nın göreve başladığı gün, solcu siyasetçiler LGBTİ+ toplumuyla birlikte olduğunu göstermek için gökkuşağı renklerine büründü ve gökkuşağı maskeleri taktı. 

Duda, geçtiğimiz ay “evlilik eşitliğini” ve “eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini” yasaklayacağını söylemesine rağmen tekrar başkan seçilmeyi başardı.

Duda’nın başkan seçilmesi, ülke çapındaki LGBTİ+’lerin umutlarının ve hayallerinin suya düşmesine sebep oldu. Birçok LGBTİ+ birey, daha iyi yaşamak için ülkeden ayrılmaya başladı. 

LGBTİ+ bireylerin ülkede saldırıya uğramasına karşı çıkmak ve topluluğa olan desteğini göstermek amacıyla solcu siyasetçiler, gökkuşağı renklerine bürünmeye ve gökkuşağı maskeleri takmaya karar verdi.

Duda’nın görevine başladığı günün sabahında 10 milletvekili, gökkuşağı renklerini temsil edecek biçimde giyindi ve gökkuşağı maskesi taktı. 

Protesto eden solcu siyasetçiler arasında yer alan Milletvekili Magda Biejat, Twitter’da,

“Polonya’nın başkanı bütün vatandaşların haklarını savunmalıdır,” diye yazdı.

Krakow’dan LGBTİ+ aktivisti Magda Dropek, PinkNews ile yaptığı röportajda solcu milletvekillerin ‘kuirler için kötü bir günde’ gösterdikleri destekle ‘gerçekten duygulandığını’ söyledi. 

“Bence bu, geride kalmadığımızı gösteren güçlü bir mesajdı. Önümüzdeki birkaç yıl toplumumuz için zor olacak ancak pes etmeyeceğiz.”

Ülkedeki kuir bireylere olan desteğini gösteren ve kuirlere ‘görünürlük’ kazandırmaya çalışan siyasetçiler, Twitter’da kullanıcıların övgüsünü topladı. 

Geçtiğimiz sene ülkede yaşayan LGBTİ+ bireyler, yüksek oranlarda marjinalleştirilmeye başladı. Aşırı derecede muhafazakar olan siyasetçi, seçim kampanyasında “gay ideolojisine” saldırmasına ve LGBTİ+ karşıtı söylemlerde bulunmasına rağmen bu yıl tekrar başkan seçildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin