Hong Kong ‘Evlilik Eşitliği’ İçin Büyük Bir Mücadele Veriyor!

 Hong Kong ‘Evlilik Eşitliği’ İçin Büyük Bir Mücadele Veriyor!
Digiqole ad

Hong Kong’daki bir mahkeme, evlilik eşitliği sağlamayı reddettikten hemen sonra hükümete, LGBT ayrımcılığına karşı yasaları “kapsamlı bir şekilde gözden geçirmesini” önerdi.

Hong Kong’da mevcut yasalar altında eşcinsel evlilik hakkı bulunmuyor ve yasaları değiştirmek “temel bir konuda sosyal politikayı değiştireceği” için, mahkemenin işlevlerinin ve yetkilerinin kapsamının ötesinde değerlendiriliyor.

Justice Chow, ‘Temel Anayasa’nın, eşcinsel evliliğe izin verildiği şeklinde yorumlanamayacağını söyledi.

Her ne kadar Tayvan bu yıl eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi olsa da, karar, Asya’daki LGBT hakları hareketinde gerilemeye neden oldu.

Uluslararası Af Örgütü Hong Kong Direktörü, “MK’nin mahkemede bu ayrımcılığa karşı çıkma kararı, Hong Kong’un geçmişindeki haksızlıklarından kurtulup daha adil ve eşit bir toplum olabilmesi için önemli bir fırsattı.” Dedi.

“Ne yazık ki eşcinsel çiftlere yapılan ayrımcılık şimdilik devam edecek.”

Karar, Hong Kong’taki demokrasi yanlısı eylemcilerin Çin hükümetinin artan otoriterleşmesini protesto etmesinden kaynaklanıyor.

Bazı aktivistler, Chow’un en azından ayrımcı yasaları gözden geçirmesi için çağrıda bulundu. Hong Kong evlilik eşitliği avukatlık grubu, hükümetin her durumda yasaları değiştirme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin