İki Çocuğa Tecavüz Eden Adamın Eşcinsel Olduğunu Söyleyerek İdam Ettiler!

 İki Çocuğa Tecavüz Eden Adamın Eşcinsel Olduğunu Söyleyerek İdam Ettiler!
Digiqole ad

İran’da bir adam, eşcinselliği nedeniyle Kazeroon şehrinde idam edildi. 

Kimliği açıklanmayan 31 yaşındaki adamın, 15 yaşındaki iki çocuğu kaçırıp tecavüz ettiği belirtildi. 

Devlet kontrolündeki haber ajansı ISNA’nın haberine göre, adamın idama mahkum edilmesinin sebebi pedofili değil, eşcinsellik.

Şeriat hukukuna göre eşcinsel ilişki herkes için yasak, fakat aktif ve pasiflere görülen cezalar farklı. Aktifler 100 kırbaç cezası alırken, pasifler ölüm ile cezalandırılıyor. 

Fakat aktif partnerin tecavüz etmesi gibi bir durumda, ölüm cezası da opsiyonlar arasında yer alıyor. Aktif partnerin tecavüz ettiği kanıtlanır ise, tecavüze uğrayan taraf pasif olarak değerlendirilmiyor. 

Normal şartlar altında önce adam kaçırma suçunu işlediği için 15 yıl hapis yatması gereken adamı hemen idam eden İran hükümeti, ülkenin ceza sistemine aşina olanları şaşırttı. 

İran’da suçların cezası, ne olursa olsun ‘hafif olandan başlayarak’ uygulamaya konuyor. 

İnsan hakları savunucularına göre, İran hükümeti bu davanın uzamasını istemediği için idam kararını çabuk bir şekilde uygulamış olabilir. 

İranlı insan hakları avukatı Mehri Jafari, Gay Star News’e yaptığı açıklamada davanın adil olmadığını düşündüğünü belirtti. 

“Gay topluluğunun bu olayın yakından takipçisi olması gerekiyor. Burada söz konusu olan LGBT’nin itibarı. Gayler çocuk tecavüzcüleri ya da adam kaçıran tipler değildir.”

“İran gibi bir yerde buraya çekilebilecek her türlü konuya ekstra dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Ortada gözüktüğünden daha gerçek bir tehlike var.”

WikiLeaks’in 2008’de yayınladığı belgelere göre, İran 1979’den bu yana idam ettiği gaylerin ve lezbiyenlerin sayısı 4,000 ile 6,000 arasında.

Bu korkunç istatistiklere ve iç karartıcı ifadelere rağmen, son 10 yılda İran’da LGBT adına olumlu şeyler olduğunu söylemek de mümkün. 

İnsan hakları aktivistlerine göre İran’daki LGBT’ler kimliklerini daha rahat dile getirebiliyorlar. Ayrıca 2010’dan beri gelenek haline gelmiş bir şekilde ‘Gizli Pride’ fotoğrafları çekiliyor. Gökkuşağı bayrakları ile poz veren İranlılar, ülkeyi toleranslı ve kucaklayıcı olmaya çağırıyor. 

Poz verenler yüzlerini göstermese de, verdikleri mesaj gün gibi ortada:

“Farkındalık aydınlıktır ve eski günlerimizi bu karanlıktan çekip çıkartacağız. Dünyanın içinde boğulmakta olduğu cehaleti yenmek mümkün. Yeter ki isteyelim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin