fbpx   .  

İranlı Dini Lider Onayladı: Aşı Olanlar Gay Oldu

İranlı bir din insanı, takipçilerine, “eşcinsel olduklarından” COVID-19’a karşı aşılananlardan uzak durmalarını söyledi.

Kum kentinden Ayetullah Abbas Tebrizyan, yaklaşık 210.000 takipçisi olduğu mesajlaşma uygulaması Telegram ile ilgili sözde bilimsel iddiasını paylaştı.

 

“COVID aşısı olanların yanına gitmeyin. Eşcinsel hale geldiler” diye yazdı.

Tartışmalı dini şahsiyet, yorumları nedeniyle geniş çapta eleştirildi. İranlı muhalif Sheina Vojoudi, Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçte, tüm eksiklikleri cinsellikle suçladığını söyledi.

Vojoudi, “İran’daki din insanları bilgi ve insanlık eksikliğinden muzdaripler” dedi.

“Aslında, onun saçmalık yaymaktaki hedefi, rejim lideri ve diğer yetkililer Pfizer (aşı) aşısı olurken, batıya güvenmemelerini bahanesiyle insanları aşı olmaktan korkutmak ve böylece insanlara aşı sağlamamak.”

Bu, tartışmalı din insanının tuhaf iddialarda bulunduğu ilk sefer değil. Ocak 2020’de kendisinin bir Amerikan bilimsel ders kitabının bir kopyasını yaktığını gösteren bir videonun çevrimiçi olarak paylaşılmasıyla alay konusu oldu.

“İslam tıbbı” nın bu tür kitapları “alakasız” yaptığını iddia etti.

Abbas Tabrizian, COVID-19 iddialarıyla LGBTİ+ topluluğunu “günah keçisi” yapmaya çalışıyor.

Tabrizian, virüsün dünyaya hızla yayılmaya başlamasından bu yana zamanının çoğunu koronavirüs salgını hakkında tehlikeli yanlış bilgiler yaymaya adadı.

Şubat 2020’de, Telegram’da insanların COVID-19’a yakalanmaktan kaçınmalarına yardımcı olacak 13 ipucu sunan bir video paylaştığında İran’daki genel nüfusun çoğu tarafından alay edildi.

Ancak video tam olarak yararlı ipuçlarıyla dolu değildi. Uykudan önce saçınızı fırçalamanın, soğan yemenin ve bir parça pamuğu ıslatmanın ve onu anüse sokmadan önce menekşe çiçeği yağına batırmanın insanların virüsü kapmasını önleyeceğini iddia etti.

LGBTİ+ hakları aktivisti Peter Tatchell, Jerusalem Post’a Tabrizian’ın LGBTİ+ topluluğunu “günah keçisi” yapmaya çalıştığını söyledi.

Tatchell, “Hem aşılama programını hem de LGBTİ+ bireyleri tek bir kanıt olmadan şeytanlaştırıyor,” dedi.

“Halkı COVID-19’a karşı aşı olmamaları için korkutmaya çalışarak, pandemiyi körüklüyor ve hayatları riske atıyor.

“Pek çok İranlı dini ve siyasi liderde olduğu gibi, onun tuhaf, mantıksız iddiaları LGBTİ+ bireyleri günah keçisi yapıyor ve teolojik önyargıyı bilimsel bilginin önüne koyuyor.”

Tebrizi’nin temelsiz iddiaları, bir İsrailli hahamın koronavirüs aşılarının insanları eşcinsel yapabileceğini iddia ederek dünya çapında manşetlere çıkmasından sadece haftalar sonra yaşandı.

Daniel Asor, takipçisine COVID-19’a karşı aşı olmaktan kaçınması için yalvarmış ve bunu yapmanın onları eşcinsellere “dönüştürebileceğini” söylemişti.

Söylemeye gerek yok, Tebrizli ve Asor’un çılgın iddialarını destekleyecek en ufak bir delil bile yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.