Irkçılıkla İlgili İzleyebileceğiniz 7 Film ve Belgesel

 Irkçılıkla İlgili İzleyebileceğiniz 7 Film ve Belgesel
Digiqole ad

Black Lives Matter (Siyahilerin Yaşamları Değerlidir) isimli hareket, yalnızca George Floyd, Breonna Taylor ve Ahmaud Arbery gibi isimler için ortaya çıkmamıştır. Black Lives Matter hareketinin, ABD’de yaşayan siyahilere ve haklarına yapılan ayrımcılıklara karşı dört yüz yıllık bir tarihi vardır.

Kendinizi ırkçılık hakkında eğitmek ve bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda sıraladığımız film ve belgeselleri izleyebilirsiniz.

13th (2016)

Ava DuVernay tarafından yönetilen bu belgesel, ırkçılıkla ilgili birçok konuya değiniyor. Belgesel, Oscar’a aday oldu ve African-American Film Critics Association Awards’tan ‘En İyi Belgesel’ ödülünü kazandı.

The Black Power Mixtape 1967-1975 (2011)

1967-1975 yılları arasında, meraklı ve bir o kadar da naif İsveçli gazeteciler Atlantik’in öbür kıyısında, Amerika’da gelişen Siyah İktidar hareketini gözlemleyerek filme çektiler. Film, 30 yıl boyunca bir bodrum katında unutulmuş 16mm görüntülerden oluşan bir hazineyi, karşı konulması güç bir ses, imge ve hikâye mozaiğine dönüştürerek bu hareketin gelişimini anlatıyor.

The Death and Life of Marsha P. Johnson (2017)

Marsha P. Johnson, “LGBT’nin Rosa Parks’ı” olarak tanımlanmaktadır. Bu belgesel Johnson’ın 1969’da Stonewall İsyanları’ndan önceki ve sonraki hayatını anlatmakta, ölümünü incelemektedir. Johnson’ın, New York’ta intihar ettiği rapor edilmiştir fakat birçok kişi Johnson’ın polis tarafından öldürüldüğüne inanmaktadır.

I Am Not Your Negro (2016)

James Baldwin, çok kısa aralıklarla öldürülen Afro-Amerikalı üç aktiviste; Medgar Evers, Malcolm X ve Martin Luther King Jr.’a dair anılarından yola çıkarak Amerika’da ırkçılığın kökeni ve bununla nasıl mücadele edilebileceği üzerine bir deneme yazmayı hedeflemiştir. Peck ise yarım kalmış bu metni arşiv görüntüleriyle birleştirerek, Baldwin’in o dönemde ırkçılığa dair söylediklerinin günümüzde Amerika’da hâlâ geçerli olduğunu hayranlık uyandırıcı şekilde ortaya koymaktadır.

Do The Right Thing (1989)

Komedi ve drama filmlerinin yönetmeni Spike Lee, bu filminde etkili ve dokunaklı davranmıştır. Filmde siyahi bir erkek polis tarafından öldürülmesi konu alınmaktadır. Lee, filmi polisler tarafından öldürülen altı kurbana adamıştır.

Just Mercy (2019)

Michael B. Jordan ve Jamie Foxx gerçek bir hikayenin kahramanları Bryan Stevenson (Jordan) ve Walter McMillian (Foxx) isimli iki karakteri canlandırmaktadır. Warner Bros. Just Mercy’i bu ay ücretsiz olarak yayınlıyor.

Selma (2014)

Yine DuVernay tarafından yönetilen bu film, değişen Amerika’nın hikayesini anlatıyor. Selma, ‘En İyi Film’ dalında Akademi Ödülleri’ne aday olmuş, ve African-American Film Critics Association’dan da dört ödül kazanmıştır. Aynı zamanda 2014’ün en iyi on filmi arasında yer almaktadır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin