fbpx   .  

İskoçya’da Heteroseksüellere Konulan HIV Tanıları Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Konulan Tanıları Geçti!

İskoçya’da 2007 yılından bu yana ilk kez heteroseksüel kişilerde yeni HIV tanıları eşcinsel, biseksüel ve erkeklerle seks yapan diğer erkeklerden daha yüksek çıktı. 

Public Health Scotland’a göre, geçen yıl tüm yeni HIV tanılarının yüzde 42’si heteroseksüel kişilerde görülürken, yüzde 29’u eşcinsel ve biseksüel erkeklerde görüldü. 

Birleşik Krallık’ın önde gelen cinsel sağlık yardım kuruluşu Terrence Higgins Trust tarafından yapılan basın açıklamasında, “Heteroseksüellerde geç tanı düzeyleri de biraz yüksekti, yani bağışıklık sisteminde hasar çoktan başlamış olabilir heteroseksüel cinsel ilişki yoluyla HIV edinenlerin %27’sine geç – çok geç bir aşamada tanı konuldu, bu oran eşcinsel ve biseksüel erkeklerde %23’e karşılık geliyor” denildi.

 

2017 yılından bu yana eşcinsel ve biseksüel erkeklerde yeni HIV tanılarında keskin bir düşüş (yüzde 37) yaşanmış olup, bu düşüş kısmen HIV önleme hapı PrEP’in yaygınlaşmasına bağlanmakta.

Terrence Higgins Trust ayrıca, erişilebilir HIV testi, prezervatifler, sağlığın teşviki ve HIV ile yaşayan kişilerin virüsü baskılayan tedaviye bağlılıklarının, eşcinsel ve biseksüel erkekler arasında yeni tanıların azalmasına neden olduğunu söyledi.

 

Yardım kuruluşunun İskoçya Hizmetleri Başkanı Alan Eagleson, istatistikleri “İskoçya’nın 2030 yılına kadar yeni HIV vakalarını sona erdirme konusunda ilerleme kaydettiğinin” kanıtı olarak selamladı, ancak “oraya tesadüfen ulaşamayacağımızı” belirtti.

“2030’a doğru zaman ilerliyor ve bugünün istatistikleri bir miktar ilerleme kaydedildiğini gösterse de, adil bir ilerleme kaydedilmesini ve hiçbir toplumun geride kalmamasını sağlamak için daha fazlası yapılmalıdır” diye devam etti.

“İngiltere’deki program yeni HIV, hepatit B ve hepatit C vakalarının tespit edilmesinde olağanüstü bir başarı sağlamıştır – sadece 16 ay içinde 3.000’den fazla kişide HIV ve hepatit virüsleri tespit edilmiş ve teşhis edilmiştir.

“Bu müdahale işe yaramaktadır ve İskoçya’da acil olarak yaygınlaştırılmalıdır.”

Geçen yıl İskoçya’da 317 yeni HIV teşhisi konuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.