fbpx   .  

Yeni Araştırma: Eşcinsel babaların çocukları heteroseksüel ebeveynlerin çocuklarına göre daha mutlu ve sağlıklı

Yeni bir araştırma, taşıyıcı annelik yoluyla hamile kalan eşcinsel babaların çocuklarının, doğal yollarla hamile kalan heteroseksüel çiftlerin çocuklarına kıyasla daha mutlu ve daha iyi uyum sağlamış olduklarını ortaya koydu.

Kasım ayı başında Family Process dergisinde yayınlanan çalışmada, tamamı Avrupa’dan 67 iki babalı aile ve 67 heteroseksüel ebeveynli aile incelendi. Çalışmadaki tüm çocuklar 1,5 ila 10 yaş arasındaydı ve eşcinsel aileler için tüm çocuklar, genetik olarak babalarından biriyle akrabaydı.

Her aileye çocuk davranışı, ebeveynlik tarzı, birlikte ebeveynlik ve çiftin ilişki memnuniyeti hakkında sorular soran bir anket verildi. İki babalı ailelere ayrıca eşcinsel karşıtı mikro saldırganlıklara maruz kalma ve aile ve arkadaşlardan sosyal destek alma durumları da soruldu.

 

Sonuç: “Taşıyıcı annelik yoluyla eşcinsel babaların çocukları, heteroseksüel ebeveynlerin çocuklarından ortalama olarak daha iyi işlev görüyor gibi görünüyor.” Çalışmada ayrıca eşcinsel babaların heteroseksüel ebeveynlere kıyasla “daha etkili ebeveynlik stillerine, daha yüksek ortak ebeveynlik kalitesine ve daha yüksek çift ilişkisi memnuniyetine” sahip olduğu bulundu.

Bununla birlikte, çalışmanın yazarları sonuçların genel olarak “taşıyıcı anneliğin veya eşcinsel babalar tarafından büyütülmenin çocuk gelişimi üzerindeki olası zararlı etkilerine ilişkin endişeleri çürüttüğü” sonucuna varıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.