İsrail Hükümetinin Bakanlıkları, Trans Bireylerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin İşbirliğine Gidiyor!

 İsrail Hükümetinin Bakanlıkları, Trans Bireylerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin İşbirliğine Gidiyor!
Digiqole ad

Adalet, refah, sağlık ve eğitim bakanlıklarından temsilciler trans örgütleriyle bir araya gelecek.

İsrail, transseksüel bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için birçok bakanlığı içeren bir ekip oluşturuyor.

Ülke için bir ilk niteliği taşıyan gelişmenin duyurusunu, Adalet Bakanı Avi Nissenkorn ve Refah Bakanı Itzik Shmuli bu hafta yaptı.

Ekip, adalet, sağlık, refah ve eğitim bakanlıklarını trans örgütleriyle bir araya getirecek. Ardındansa, tekliflerini dört ay içinde hükümete sunacaklar.

Nissenkorn ‘Ekip detaylara odaklanacak, sorunları dinleyecek ve İsrail’deki trans topluluğunun hayatının tüm yönlerine ilk kez bütünsel bir şekilde bakmamızı sağlayacak,’ dedi. Bakan aynı zamanda ‘devlet yetkilileriyle olan görüşmelerde trans topluluğunun gereksiz konularla karşılaştığını’ da kabul etti. Ancak hükümetin ‘herkesin kendi seçtikleri hayatı basit, eşit ve erişilebilir bir biçimde yaşamalarına izin vermek’ istediğini de ekledi. Shmuli’yse,

‘İsrail devleti  bütün vatandaşlarının devlet önünde eşit hissedeceği bir geleceğe doğru önemli bir adım daha atıyor,’ dedi.

İsrailli Translar Hala Şiddet ve Ayrımcılıkla Mücadele Ediyor

İsrail sınır komşuları düşünülünce LGBTİ+ hakları konusunda genelde daha iyi. Trans bireyler yasal cinsiyetlerini değiştirebiliyorlar, ancak bazen cinsiyet disforisi için tedavi almakta zorlanıyorlar ve tedaviyi kendileri ödemek zorunda kalıyorlar.

2015’teki bir araştırma ülkedeki trans nüfusun %41’inin intihara teşebbüs ettiğini ortaya koydu. Onda biri seks işçiliği yaparken, yarısıysa cinsiyet kimlikleri yüzünden sert bir saldırıya maruz kalmış. %68’i iş yerinde ayrımcılık yaşamış.

Başbakan Benjamin Netanyahu LGBTİ+ vatandaşlar için daha fazlasını yapma sözünü sıklıkla verdi. Ancak hükümetleri çoğunlukla sağcı dini görüşler yüzünden harekete geçmekte başarılı olamadı.

Hatta bazıları İsrail’in Filistin’e karşı işlediği suçları aklamak için LGBTİ+ hakları konusunda hassas gibi davrandığını öne sürüyor.

Bu sene İsrail meclisinde dönüşüm terapisinin yasaklanmasıyla ilgili oylama yapılınca tarihi bir an yaşanmıştı. Ancak yasanın geçebilmesi için hala daha fazla oya ihtiyacı var.

Ekibin başında Başsavcı Vekilleri Dina Zilber ve Refah Bakanlığı Genel Müdür Vekili Avi Mutula’nın yer alacağı açıklandı.

Ekip, içinde Gilo Project, Brit Haleviot, Trans Israel ve Aguda’nın da olduğu örgütlerle bir araya gelecek.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

83 Paylaşımlar
Paylaş83
Tweetle
Paylaş
Pin