İşte Eşcinsel Evlilikleri Tanıyan Ülkelerin Tam Listesi

 İşte Eşcinsel Evlilikleri Tanıyan Ülkelerin Tam Listesi
Digiqole ad

Yirmi yıl önce, evlenmeyi umut eden LGBTİ+ çiftlerin, evliliklerini yasal olarak tanıyan çok az yer vardı. Ancak bugün evliliklerini planlayan kuir çiftler, artık evlilik eşitliğini tanıyan ülkelerin büyüyen listesi karşısında mutluluk duyuyorlar.

Ulusal düzeyde evlilik eşitliğini yasal olarak tanıyan ilk ülke 2001 yılında Hollanda oldu. O zamandan beri düzinelercesi bu temel insan hakkının tüm insanlık için var olduğunu kabul etmeye başladı. Son zamanlarda hem Japonya hem de Şili, evlilik eşitliğini resmi olarak kabul etmeye yaklaştı.

Evlenmeyi veya yurtdışında balayını kutlamayı planlıyor, mevcut evliliğinizi tanıyacak ülkeler arıyor veya sadece turizminizi olumlu ve ilerici ülkelere yönlendirmek istiyorsanız, IGLTA’nın bu yeni kaynağını takdir edeceksiniz. Uluslararası LGBTİ+ Seyahat Derneği, evlilik eşitliğini tanıyan 30 ülkenin listesini yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’nın hepsi bir tür evlilik eşitliğini yasal olarak kabul ederken, Kuzey Amerika üçte üç gibi mükemmel bir puana sahipti. Yelpazenin diğer ucunda Asya ve Afrika kıtasında, sadece Tayvan ve Güney Afrika evlilik eşitliğini tanıyor. İşte IGLTA tarafından ülke çapında veya bazı yargı alanlarında evlilik eşitliğini tanıyan 30 ülke.

Birleşik Krallık

Lüksemburg

Brezilya 

İrlanda

Avustralya

İspanya

Almanya

Kanada

Malta

Belçika

Danimarka

Kosta Rika

Fransa

Finlandiya 

Meksika

Avusturya

Güney Afrika 

İzlanda 

Hollanda 

Amerika Birleşik Devletleri

Uruguay

Arjantin 

Kolombiya 

Ekvador

Grönland

Yeni Zelanda

Norveç

İsveç

Tayvan

Şili

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin