fbpx   .  

İşte LGBTİ+’lar İçin En Güvenli ve En Tehlikeli Ülkelerin Yeni Listesi

LGBTİ+lar için en güvenli ve en tehlikeli ülkeler ortaya çıktı. 

Seyahat web sitesi Asher & Lyric tarafından yapılan yeni bir çalışma, LGBTİ+ Tehlike Endeksi’ni oluşturdu.

 

Çalışma, eşcinsel evlilik hakları, işçi korumaları, ayrımcılık korumaları, şiddetin suç sayılması, evlat edinmenin tanınması, yasadışı eşcinsel ilişkiler ve propaganda/ahlak yasaları dahil olmak üzere sekiz faktöre baktı. 

Ayrıca Gallup’un yerel insanlara yaşadıkları bölgenin LGBTİ+lar için iyi bir yer olup olmadığını soran ‘Yaşamak İçin İyi Bir Yer mi?’ Anketinin sonuçlarını da hesaba kattı. 

 

Asher & Lyric, “Diğer gezginlerin söylentilerine ve anekdotlarına güvenmek yerine, LGBTİ+ haklarına ülke ülke derinlemesine baktık” dedi.

“LGBTİ+ seyahati için en kötü (ve en güvenli) ülkeleri bulmanıza yardımcı olacak bir LGBTİ+ Tehlike Endeksi oluşturmak için çeşitli güvenilir uluslararası kaynaklardan veri topladık.” 

Çalışma, LGBTİ+ların ziyaret edebileceği en güvenli yerin Norveç olduğunu, ardından ikinci sırada Portekiz ve üçüncü sırada Belçika olduğunu buldu. Bunlar, A sınıfı güvenlik sıralaması alan tek üç ülkeydi. 

Birleşik Krallık, B+ güvenlik sıralamasıyla dördüncü sırada yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri şaşırtıcı bir şekilde C + güvenlik sıralamasıyla listede 24. sırada yer aldı. Bu muhtemelen evrensel ayrımcılık korumalarının eksikliğinden kaynaklanmakta.

Aşağıda LGBTİ+ olmak için en güvenli 20 ülkeyi bulabilirsiniz. 

 1. Norveç 
 2. Portekiz 
 3. Belçika 
 4. Birleşik Krallık 
 5. Finlandiya 
 6. Fransa 
 7. Kanada 
 8. İspanya 
 9. İsveç 
 10. Malta 
 11. Yeni Zelanda 
 12. Hollanda 
 13. Danimarka 
 14. Güney Afrika 
 15. İrlanda 
 16. Avustralya 
 17. Uruguay 
 18. İzlanda 
 19. Kolombiya 
 20. Avusturya 

Çalışma ayrıca LGBTİ+ güvenliği için ziyaret edilmesi en tehlikeli ülkeleri de vurguladı ve dünya genelinde LGBTİ+ haklarının ilerlemesini takip ediyorsanız, sonuçlar size sürpriz olmayacak.

Nijerya, 14 yıl hapis veya eşcinsellik için ölüm cezası olasılığı ve ayrıca LGBTİ+ hakları tartışmalarının suç sayılması nedeniyle LGBTİ+ güvenliği için en kötü yer oldu. Katar ikinci, Yemen üçüncü oldu. 

Aşağıdaki listede, LGBTİ+lar için en tehlikeli 20 ülkeyi görüyorsunuz. 

 1. Nijerya 
 2. Katar 
 3. Yemen 
 4. Suudi Arabistan 
 5. Tanzanya 
 6. İran 
 7. Sudan 
 8. Barbados 
 9. Malezya 
 10. Malavi 
 11. Zambiya 
 12. Saint Lucia 
 13. Uganda 
 14. Pakistan 
 15. W. Bank ve Gazze 
 16. Kenya 
 17. Maldivler 
 18. Jamaika 
 19. Etiyopya 
 20. Mısır

Çalışmanın sonuçlarının ardından Asher & Lyric, LGBTİ+ turistleri en popüler tatil yerlerinden bazılarından kaçınmaları konusunda uyardı.

“Gezegende kamusal alanda eşcinsel bir partnerle öpüşmenin veya el ele tutuşmanın son derece olağan olduğu bazı yerler var, ancak diğer yerlerde bu eylem para cezalarıyla, hapis cezasıyla, ağır çalışmayla, kırbaçlanmayla veya bazı durumlarda ölümle sonuçlanabiliyor,”dediler.

“Trans ve eşcinsel seyahatleri için güvenli ülkeler arayanlar Malezya, Singapur, Suudi Arabistan, Fas, Myanmar ve Mısır gibi popüler tatil yerlerinin yanı sıra Karayipler’deki Saint Lucia ve Barbados gibi daha popüler plajlardan bazılarını yeniden gözden geçirmelidir.”

Çalışmanın tüm sonuçlarını (ve ayrıca LGBTİ+ gezginleri için güvenlik ipuçlarını) burada görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.