fbpx   .  

Ruby Rose: Kötü Bir Kuir Karakter Rolü Oynamayı İsterim

Ruby Rose, şu anda dünyanın en önde gelen aksiyon kahramanlarından biri. Orange is the New Black’deki çığır açan rolünün ardından Avustralyalı oyuncu Resident Evil: The Final Chapter, XXX: Return of Xander Cage ve John Wick: Chapter 2’deki rolleriyle ‘sert savaşçı’ imajını pekiştirdi. Elbette Rose, bir sezon sonra bıraktığı The CW’s Batwoman’da da başrolü oynadı. Yıldız, ekrandaki sert karakterleriyle ün kazanmış olsa da, SAS: Red Notice’daki karakteri yepyeni bir oyun. “Aşağılık” ağır bir kelime, ancak duruma uygun. 

Andy McNab’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde Outlander hayranlarının gözdesi Sam Heughan, Rose’un karakterinin başını çektiği paralı askerlerden oluşan bir ekiple yüz yüze gelen eski Özel Kuvvetler askeri Tom Buckingham rolünde. Rose’un karakteri Grace için tek yönlü bir kötü biri olmak kolay olsa da patlayıcılara ve yıkıma olan sevgisinden dolayı, Heughan’ın kahramanı kadar çok yönlü, belki daha da fazlası.

 

Rose, evdeki sanal kırmızı halı etkinliğinden önce GAY TIMES’e “Zorluk onu sevimli ve anlaşılır kılıyordu, ya da onu anlamasanız bile, olanlardan büyüleniyordunuz” diyor. ‘Sam’in ve benim iyi ve kötü adam olmasına bayıldım. Ama gerçekten, hangisinin hangisi olduğunu kim söyleyebilir? Her iki insan da doğru nedenlerle doğru şeyi yaptıklarına inanıyor. ” 

Rose’un ‘psikopat’ SAS: Red Notice karakterini tartıştığı sohbetin tamamı için okumaya devam edin,  

Ruby Rose! Nasılsın? 

Ben iyiyim! Sen nasılsın? 

Filme bayıldım. SAS’ı izlerken, çok heyecanlı olduğu için kalp çarpıntısı yaşayacağımı hissettim. 

İyi. Kalp çarpıntısı değil, filmi beğenmen!

Seni filme ne çekti? 

Başlangıçta hiç heyecanlanmamıştım. ‘Bunu okumak için sabırsızlanıyorum’ falan demedim, çünkü basit bir aksiyon filmi gibi geliyordu. ‘Tamam, bunu bir okurum. İyi Psikopat adlı bir kitapla birlikte geldi. “Bu bir aksiyon filmi için tuhaf bir referans … ama tamam!” dedim. Bunun eşsiz bir meydan okuma olacağını düşündüm çünkü o bir psikopat, duyguları ya da hisleri yok ve neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda anlayış eksikliği var ama Jeffrey Dahmer ve Ted Bundy kadar uç noktada değil, tamamen farklı bir tür. “Bu karakteri tüm bu karmaşıklıkla, ama gerçekten duygu göstermeden nasıl canlandıracağım, ilginç” diye düşündüm, Ama zorluk onu sevimli ve anlaşılır kılıyordu, ya da onu anlamasanız bile, olan biten büyüleyiciydi. Sam ve kendimin iyi bir adam ve kötü bir adam olmasına bayıldım. Ama gerçekten, hangisinin hangisi olduğunu kim söyleyebilir? Her iki insan da doğruyu yaptıklarına inanıyor. Bu yüzden, başka bir aksiyon filmi olacağını düşünürken düşündüğümden daha karmaşık olmasına bayıldım.

Red Notice klişeleri yıkıyor, çünkü bir grup erkek paralı askere liderlik etmek bir yana, katmanlı bir kadın kötü karakter görmek hala nadir geliyor. Hollywood’un aksiyon filmlerinde kadın rollerine nasıl yaklaşıldığı konusunda geliştiğini söyleyebilir misiniz? 

Evet, kesinlikle. Aksiyon filmi yapan kadınların hepsini kolayca sayabileceğiniz bir zaman vardı ve şimdi bu katlanarak artıyor. Nerede olursa olsun, kadın, erkek, non-binary, siyah, beyaz, Hispanik, her şey olsun, film ve televizyon izlemek istiyorlar. Bence çeşitliliği çok daha iyi yapıyoruz, ancak açıkçası daha gidecek çok yolumuz var çünkü hala bu soruyu soruyoruz. Bunu sormamız gerekmediğinde, muhtemelen bu bilmeceyi çözmüş oluruz. Şimdilik, insanlar ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar ve bu yüzden bir aksiyon filmi veya bir kadının stüdyonun denediği yeni bir rol oynadığı herhangi bir film olduğunda, onu görüp satın aldığımdan emin olacağım. Böylece tüm bu rolleri destekleyebiliriz. 

Önceki filmlerde dublör çalışmalarınızın % 99,9’unu kendiniz yaptınız. Bu filmlerin çoğunda dublörlerin gerkeceği sahneler oldukça yoğun, örneğin John Wick 2 ve The Doorman. Bir aksiyon filminin setindeyken artık sizi şaşırtan bir şey var mı? 

Bu iyi bir soru! Hayır sanırım yok. SAS’da Sam’in üzerine atladığım, ayak bileklerini tuttuğum, ayak bileklerinden yuvarlanıp yukarı çıkıp onu bacağından bıçakladığım çok havalı bir hareket öğrendim. Dublörün bunu yapmasını izledim ve “Nasıl oluyor?” Diye sordum. Karda donuyorduk ve üzerimde silahlar vardı. “Bunu yapamam” diye düşündüm ama ısrar ettim. Yapamadığım bir aksiyon sahnesine sahip olmayı reddettim! Sonunda Sam’in baldırlarınınn çok büyük olduğunu anladım. O çok güçlü! Ama beni hiçbir şey şaşırtmaz. Bu beklemediğimiz bir kar fırtınasıydı ve bu bile beni şaşırtmadı.

Geçmişte ve günümüzde en sevdiğin kadın aksiyon kahramanları kimler? 

Ooh. Angelina Jolie, izlediğim ve ‘Böyle bir şey yapabilir miyim? Bu çok havalı’ diye düşündüğüm ilklerden biriydi. “Kendi aksiyon sahnelerini yapmak konusunda da çok açıktı. O zamanlar büyük bir mesele vardı, stüdyolar bundan nefret ediyordu çünkü ekstra sigorta almak zorundalar. Geçtiğimiz günlerde Tomb Raider’ı izliyordum ve ‘Bunun gerçekten harika bir film olduğunu düşünmüştüm!’ Bütün gün izleyebilirim, onu seviyorum, benim hayatımı değiştirdi. Ama bence toplamda dört satırlık diyalog var! “Bunu yapabilmek istiyorum” dediğim ilk insanlardan biriydi. Ayrıca, Charlize Theron. Her zaman bunun büyük bir parçası oldu, ama bunu yapmaya devam etmesini ve insanların ona bu rolleri vermesini ve onun harika bir iş çıkarmasını çok seviyorum. Milla Jojovich aynı zamanda Resident Evil ile bir aksiyon serisinin kadın başrol oyuncusu olan ilk oyunculardan biriydi ve onunla çalışabildim, bu inanılmaz.

Charlize geçtiğimiz günlerde Die Hard’ın kadın versiyonunu yapmak istediğini söyledi. İkonik, erkek liderliğindeki bir aksiyon serisinde kuir bir kadın yorumu yapacak olsaydınız, bu ne olurdu?

İnsanlar bunu John Wick ile yapmayı denediler ve eğer “Bu bir kadın John Wick” diyen bir senaryo daha alırsam, onun yaptığı gibi kendimi bir kalemle bıçaklayacağım çünkü dişi John Wick yok. John Wick var ve harika bir hikayeyle aynı derecede harika birini yaratabilirsiniz. Ne zaman “Bu bir kadın versiyonu” görsem, ilgimi kaybediyorum. Kimse John Wick’in Mission Impossible’ın köpekli  versiyonu olduğunu söylemiyor, anlıyor musun? Bir aksiyon franchise’ı seçmem gerekse, Bourne Supremacy ilginç olurdu. Sadece yeni ve orijinal malzeme istiyorum.

Son yıllarda, kadın süper kahramanlar, LGBTİ+ karakterlerin hikayeleri söz konusu olduğunda daha gerçekçi temsiller sunma konusunda birkaç stüdyo taahhütte bulundu. Karakter iyi olursa başka bir süper kahraman rolü oynamayı düşünür müydün? 

Elbette! Herkes bir süper kahramanı oynamak ister ve ben bir süper kahramanı oynarken harika zaman geçirdim. Yenilmez hissediyorsun. İnsanları kurtarma ve dünyada bir fark yaratma hayalini yaşıyorsunuz. Çocukların izlemesi, güçlü hissetmesi ve güçlendirilmesi için bir şey. Yeniden bir süper kahramanı oynarım ya da bir kötüyü oynarım. Hala saf bir kötüyü oynamadım ve bunun eğlenceli olacağını hissediyorum.

Bu filmle aşağılık olabileceğinizi kesinlikle kanıtladınız. 

Ooo, teşekkür ederim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.