fbpx   .  

İsviçre, 2022’nin Temmuz Ayında Eşcinsel Düğünlere İzin Vermeye Başlayacak

CENEVRE (AP) (İsviçre’nin yürütme organı) çarşamba günü yaptığı açıklamada, eşcinsel çiftlerin gelecek yıl 1 Temmuz’dan itibaren evlenebileceklerini duyurdu ve bu da İsviçreli seçmenlerin referandumda dile getirdiği büyük desteğin karşılığını verdi.

Federal Konsey resmi olarak, 1 Ocak’tan itibaren İsviçre’nin, eşcinsel çiftleri “hemcins partner” olarak görmeye devam etmek yerine, başka ülkelerde evlenen eşcinsel çiftlerin evliliklerini tanıyacağını söyledi.

 

Eylül ayında seçmenler tarafından onaylanan “Herkes İçin Evlilik” yasasının yürürlüğe girmesi için bir tarih belirleyen konsey, 1 Temmuz itibariyle İsviçre’de “hemcins partnerlik” başvurusunda bulunmanın artık mümkün olmayacağını söyledi. 2007’de çıkan “sivil hemcins partnerlik” yasası ile bu ünvanı almış çiftler ise, evlenmek zorunda kalmadan bunu sürdürmelerine izin verilecek.

İsviçre, Batı Avrupa’da gay ve lezbiyen çiftlerin evlenme hakkının olmadığı az sayıdaki ülkeden biri.

26 Eylül’de ezici bir çoğunlukla onaylanan referandum, zengin Alp ülkesindeki eşcinsel partnerleri, birlikte evlat edinmelerine ve vatandaşlık için bir eşe sponsor olmalarına izin verilmesi de dahil olmak üzere, heteroseksüel çiftlerle eşit yasal zemine oturtacak.

Referandumu destekleyenler, çoğunlukla idari ve yasal prosedürlerden dolayı eşcinsel evliliklerin başlamasının aylar alacağının bilincindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.