İsviçre, Evlilik Eşitliğini Yasallaştıracak Bir Sonraki Ülke Olmaya Hazırlanıyor!

 İsviçre, Evlilik Eşitliğini Yasallaştıracak Bir Sonraki Ülke Olmaya Hazırlanıyor!
Digiqole ad

Yasama meclisinin her iki kamarası da artık evlilik eşitliği yasalarını kabul etti.

İsviçre, evlilik eşitliğini yasallaştıracak bir yasa tasarısına doğru ilerliyor ve bu da onu evlilik eşitliği olan bir sonraki Avrupa ülkesi yapabilir.

İsviçre yasama meclisinin üst meclisi olan Eyaletler Konseyi, evlilik eşitliğini 22-15 oyla ve yedi çekimserle yasallaştıracak bir yasayı kabul etti. Alt meclis – Ulusal Konsey – tasarıyı geçen Haziran ayında kabul etmişti.

Herkes İçin Evlilik kampanyasından Olga Baranova, Yeşil Parti tarafından 2013 yılında evlilik eşitliği yasa tasarısının ilk kez nasıl teklif edildiğine atıfta bulunarak,

“Bunu yedi yıldır bekliyoruz, duygular çok güçlü.” Dedi.

Eyaletler Konseyi, evlilik eşitliği konusunda ülke çapında bir anayasa referandumu gerektirecek ve yasayı önemli ölçüde geciktirecek bir öneriyi ise reddetti.

Hristiyan Demokrat Parti’den Devlet Konseyi üyesi Beat Rieder, İsviçre anayasasının başlangıçta yalnızca heteroseksüellere haklar vermeyi amaçladığı için anayasal bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunup orijinallik fikrini savunmak için merhum yargıç Antonin Scalia’yı bile andı.

Yasama sürecindeki en önemli sorulardan biri, tasarının İsviçre’de lezbiyen kadınların sperm bankalarını kullanmasına izin verip vermeyeceğiydi ve her iki meclisten geçen yasalar da buna izin vererek Hıristiyan Demokrat Parti’nin muhalefetine sebep oldu. Çocuğu doğuran ebeveynin karısı da doğum belgesinde çocuğun ikinci annesi olarak listelenecek, ancak bu sadece bir çiftin resmi olarak tanınan bir sperm bankasına gitmesi durumunda mümkün.

İsviçre gazetesi Le Temps’e göre LGBTİ+ örgütleri, “Tasarı gökkuşağı ailelerinden gelen çocuklar için tam eşitliği sağlamıyor” dedi.

Tasarı şimdi nihai onay için Ulusal Konseye geri gidiyor ve tasarının yıl sonundan önce geçmesi bekleniyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

40 Paylaşımlar
Paylaş40
Tweetle
Paylaş
Pin