fbpx   .  

İyi Bir Partner Olmak İçin Bilmeniz Gereken 7 Destek Sözü

İlişki yürütmek kolay değil. İki insanın, platonik, romantik ve cinsel birlikteliği sanatsal ve bilimsel formların arasında bir yerde.

Hiç kimse, bütün ilişkiler için geçerli olacak bir formül bulamaz elbette. İnsanlar birbirlerinden farklı, karmaşık ve bazen görmek istemesek bile oldukça kırılgan canlılar. Bütün bunlara rağmen her ilişkinin kendine özgü ve eşsiz olması, ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç tüyo olmadığı anlamına gelmiyor.

“Özür dilerim. “

Bu laf tam bir klişe olabilir ama ne yazık ki insanlar bu cümleyi kullanmakta oldukça kötüler. Bu insanların özür dilemekle alakalı başlarının dertte olduğu anlamına gelmiyor, gerçek ve içten özür dileyemedikleri anlamına geliyor. Özür dilediğiniz zaman, bu ‘karşıdaki kişi için’ anlamına geliyor, kendiniz için değil. Yani eğer özür dilediğiniz zaman, kendinizi, savunma yaparken veya hareketlerinizi açıklamaya çalışırken buluyorsanız, bu muhtemelen olması gerektiği kadar gerçek ve içten bir özür olmayacaktır.

 

“Seni kesinlikle anlıyorum, sana katılmasam bile.”

İnsanlar genellikle, “Sana katılmasam bile seni anlıyorum.” der. Cümlenin bu versiyonunda, kendi hislerinizi partnerinizin hislerinin önüne koyuyorsunuz ve bu karşınızdakine farklı hissettiriyor. Cümledeki bu küçük değişiklik kocaman farklılıklara neden oluyor.

 

“Bu konuda biraz düşünmeye ihtiyacım var.”

İlişkilerde, ortada bir problem olduğunu düşündüğümüzde kendimizi tarifsiz bir şekilde kötü hissederiz. Bu karamsarlığın içinde, kendimizi yanlış giden şeyleri düzeltmeye çalışırken buluruz. Acele davrandığımızdaysa ne yazık ki ya geri dönülemeyecek hatalar yaparız ya da büyük resmi görmeyi kaçırırız. Biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söylemek konusunda kendinizi rahat hissetmeniz gerektiği kadar, aynı zamanı partnerinize de tanımalısınız. Bir saat, bir gün, bir hafta imkansız diye düşündüğünüz şeyleri imkanlı kılabilir.

“Sen güzel bir insansın.”

Herkes kendisinin özel ve değerli olduğunu duymak ister. Bu basit iltifat çok anlamlı olabilir çünkü güzellik görecelidir ve anlamı, karşıdaki insanın güzelliği nasıl yorumladığına göre değişir. Bunu söylediğiniz zaman, gülmeyin, alay etmeyin veya gülmeyin. Ciddi ve nazik olun öbür türlü hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

“Sana inanıyorum.”

Dünyada, size neyi yapamayacağınızı ve neye ulaşamayacağınızı söylemek için hazır bekleyen sayısız insan var. Belki de insanlar bundan çok keyif alıyordur. Böyle insanlar olduğu için çoğumuz risk almaktan ve başarabileceğimize inanmaktan uzaklaşırız. Birine ona inandığını söylemeniz çok güçlü bir şey. Bu partnerinize yalan söylediğiniz anlamına gelmez. Eğer daha çok çalışmaları gerekiyorsa, ona inandığınızı söyleyin çünkü şu anda yaptığından çok daha fazlasını yapabileceğini biliyorsunuz.

“Şu anda sana adil davranamam.”

İnsanlar genellikle sessizlikte boğulur, en yakınına bile içini açmaz çünkü kavga etmekten ve yalnız kalmaktan yorulmuşlardır. Halbuki, duyguları dışa vurmakta ve yeri geldiğinde hata yapmakta hiçbir problem yok ama her zaman masummuş gibi davranmak büyük bir problem. Kendi sorunlarınız yüzünden partnerinizin üzerine gittiyseniz, ona karşı adil davranmadığınızı da itiraf etmeniz gerekir.

“Eğer sana utanmaksızın kendini ifade etmen için imkan tanısaydım, nasıl hissederdin?”

Açık olmak herkes için kolay değildir. Bazı kişilere bu imkanın, onların gerçek hislerini rahatça anlatabilmeleri adına tanınması gerekir. Bu soruyu her zaman sormak biraz rahatsız edici olabilir ama bu onların, ortadaki durum hakkında ne hissettiklerini güven içinde tartışmalarını sağlayacaksa, buna değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.