Trans Genç Lisesinin ‘Cinsiyetsiz Balo’sunu Kazandı

 Trans Genç Lisesinin ‘Cinsiyetsiz Balo’sunu Kazandı
Digiqole ad

ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan trans lise öğrencisi, ‘cinsiyetsiz balo’nun yıldızı oldu. 

Dex Frier, 23 Mart’ta gerçekleşen baloda ‘şövalye’ unvanına layık görüdü. Önceki yıllardan farklı olarak bu seneki balo, kral ve kraliçe gibi terimler kullanmak yerine cinsiyetsiz bir şekilde düzenlendi. Bu sayede öğrenciler cinsel kimliklerinden bağımsız olarak oylandı.

Bu durum ise Frier’ın arkadaşı Sam Corbett’in internette başlattığı bir kampanya ve bu kampanyaya gelen destek sayesinde gerçekleşti.

“Okul yönetime endişelerimizi ve düşüncelerimizi dinledikleri için teşekkür ediyorum. Bu sadece bir kişi için değil, tüm toplum için önemli bir olay. “

Hikayenin öncesi ise şöyle: balo format değiştirmeden önce, Frier’ın balo krallığına aday olmak istediği belirtiliyor. Fakat okul yönetimi, yönetmelik gereği sadece balo kraliçeliğine aday olabileceğini söylüyor.

“Yasal olarak erkek değilim diye erkeklerin sahip olduğu fırsatlardan mahrum kalmamalıyım. Bu üzücü. Bir öğrenci olarak buna hakkım olduğunu düşünüyorum.”

“Diğer trans öğrenciler hakkında pek bilgi sahibi değilim ama kimse böyle durumlarla karşılaşmamalı. Eşit muamele görmüyor olmak insanı incitiyor.”

Yetkililerden Will Schofield, başlangıçta “temel görevlerinin eğitim sağlamak olduğundan” dem vuran, ve “okulu zor durumda bırakacak kararlar almak istemediğinden” bahseden bir açıklama yayınlamış olsa da, olay bağlanması gereken noktaya bağlandı.

Frier’in sınıf arkadaşlarından Aniyah Norman, Gainesville Times’e verdiği röportajda bu ifadeleri kullandı:

“Dex’in arkasındayız, lisemizin kucaklayıcı bir atmosferi olduğunu düşünüyoruz. Balo, öğrenciler içindir, öğrenciler tarafından düzenlenir. Bunun okulu zor durumda bırakmakla, hukukla alakası yok”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin