.  

İzlenme Rekoru Kıran Heartstopper, Rotten Tomatoes Üzerinde %100 Onay Alan İlk LGBTİ+ Yapımı Oldu!

Netflix’in hit LGBTİ+ çizgi roman serisinin uyarlaması, hem hayranlarından hem de eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı.

Son birkaç gündür sosyal medyadan tamamen uzak durmadıysanız, Heartstopper’ın Netflix’te yayınlanmasının ardından gelen sevgi ve hayranlık dalgasını kaçırmış olacaksınız.

 

Liseli Charlie Spring ve Nick Nelson’ın birbirlerini bulmaları ve filizlenen ilişkileri hakkındaki dizi, özellikle LGBTİ+ temsili açısından bir kuir anlatı sunmak için ekranda atılan etkili bir adım olmayı başardı.

 

Yapım evrensel olarak övüldü ve bu nedenle, eleştiri ve dünyanın en önemli kritik sayfası Rotten Tomatoes’da %100 gibi bir onay alarak muhteşem bir başarı elde etti.

“Bizimle gurur duyuyorum.”

Dizi 21 incelemeye göre altın bir derecelendirmeye sahip.

Yapım ayrıca yaklaşık 1.600 incelemeden hesaplanan izleyici incelemelerine göre yüzde 98 puan aldı.

Heartstopper başrolü Joe Locke (Charlie Spring) haberi retweet ederek, “Bizimle gurur duyuyorum” dedi.

Bir hayran, Heartstopper’ı “yılın şovu” olarak nitelendirdi.

Alice Oseman’ın (aynı zamanda TV şovunu da yazan) popüler web-çizgi romanına dayanan dizi, genç bir YA demografisini hedefliyor, ancak buna rağmen hala geniş bir çekiciliğe sahip.

Çevrimiçi olarak dile getirilen en çok tekrarlanan duygulardan biri, gösterinin birçok LGBTİ+ gencin büyürken tadını çıkarabilmeyi dilediği türden bir temsil olması.

Gösterinin verdiği duygu, aşırı cinselleştirilmemiş veya korkunç bir travma yaşamamış LGBTİ+ kişilerin olumlu temsilini görmenin, birçoklarını ‘öteki’ ve ‘farklı’ olma hissinden kurtaracağı.

Heartstopper, iki normal insan ve arkadaşlarının kimliklerini keşfedip aşık olmalarını anlatan normal bir hikaye. Bu yolculukta gerçek dünyadaki engellerle karşılaşsalar da, sonunda gerçek dünyada olduğu kadar mümkün olan bir şeyi başarıyorlar.

Diğer TV şovları ve filmler aksini düşünmemize neden olabilir.

Alice Oseman, Attitude’a daha önce olumlu hikayelere odaklanmanın en başından itibaren bir odak noktası olduğunu söylemişti.

“Ayrıca mutlu ve neşe saçan hikayelere ihtiyacımız var. Şovu izlemek çok canlandırıcı ve çok fazla mutluluk yayacak.”

Locke, Attitude Mayıs / Haziran sayısı için yaptığı kapak röportajında onunla aynı fikirde:

“Bence kim olursanız olun, kendinizi ne olarak tanımlarsanız tanımlayın ya da cinselliğiniz ne olursa olsun, mutluluğa izin verildiğini benimsemek gerçekten önemli. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.