İzleyin: 5 Yıldan Uzun Bir Sürede Çekilen Belgesel Transhood, Trans Çoçukların Verdikleri Mücadeleyi Anlatıyor

 İzleyin: 5 Yıldan Uzun Bir Sürede Çekilen Belgesel Transhood, Trans Çoçukların Verdikleri Mücadeleyi Anlatıyor
Digiqole ad

Ekim ayında HBO tarafından yayınlanan belgesel Transhood, Kansas City’de beş yıllık çekimlerin doruk noktası. Sharon Liese’nin yönettiği ve baş yapımcılığını trans olan Kimberly Reed’in yaptığı belgesel, trans veya cinsiyet kalıplarına uymayan bir çocuğu olan dört aileyi konu alıyor.

Jay, Avery, Leena ve Phoenix, Transhood’da çekimler başladığında dört, yedi, 12 ve 15 yaşındaydı.

Beş yıldan uzun bir süredir çekilen çocuklar ve aileleri, Amerika’nın merkezinde trans olarak büyürken yollarını bulmaya çalışıyorlar. Belgesel, okul, spor, sağlık ve trans büyümek gibi konuların merkezinde yer alan gençleri tanıyarak, ABD genelinde hakim olan anti-trans anlatıyı reddetmeyi amaçlıyor.

Bu hassas ve duygusal bir belgesel ama açık olan şey, her çocuğun cinsiyetini kendi terimleriyle tanımlaması. Katı kategorilere bağlı kalmazlar, film çekimi sırasında cinsiyet genellikle akışkandır, ancak her trans kişinin bildiği gibi, tam olarak kim olduklarını bilirler.

Debi Jackson, son birkaç yılda trans hakları için bir tür poster çocuğu haline gelen küçük kız Avery’nin annesi.

Avery Transhood’da ilk kez yedi yaşında görülüyor ve şu anda 13 yaşında. Debi kızı için “inanılmaz derecede iyi’ diyor. PinkNews’e çocuğunun kendisine trans olarak açıldığı anı anlattı.

“Onun feminen bir çocuk, belki de eşcinsel bir çocuk olduğunu düşündük ve kocamla pekçok eşcinsel arkadaşımız olduğu için buna tamamen hazırdık.”

Avery çok küçükken bir prenses gibi giyinmiş ve bir kız gibi oyun oynamış. Debi, aradaki farkın çok açık olduğunu söylüyor: Avery “depresif ve kızgın bir çocuk” ya da “kız gibi giyinip oynadığı sırada mutlu bir insandı”.

Debi, “O zaman bunun feminen bir çocuk olmaktan daha fazlası olduğunu anladığımız zamandı” diye hatırlıyor. Avery dört yaşındayken annesine, “Anne, içimde bir kız olduğumu biliyorsun.” dedi.

Debi, birkaç yıl sonra Avery’nin bir arkadaşına açılmakla ilgili bir şeyler söylediğini ve ailesinin onu beslemeyi bırakacağını ve onu sokağa atacağını söylediğini duyana kadar bu anın Avery için ne kadar stresli olduğunun farkına varmadığını söylüyor.

Bu tür eylemler Debi’nin tepkisini hiçbir zaman etkilemese de, ilk başta bunun zor olduğunu kabul ediyor.

“Şüphelerimiz vardı,” diyor Debi, “Bunun gerçek olduğunu düşünmek için deli olmamız gerektiğini düşündük. Aile terapisi yaptık ve bu onun kim olduğunu bildiğine güvenmemize yardımcı oldu.”

Bu dokuz yıl önceydi. Debi, Avery’nin uzun süredir “başkalarına kız olduğunu kanıtlamak için çok mücadele etmek” zorunda kaldığını söylüyor, ancak şimdi ona uyan bir stil bulmuşlar: daha kısa saç, daha büyük kazaklar.

Ve Debi artık trans öğrencileri ve öğretmenleri desteklemek için “güvenli ve onaylayıcı” politikalar oluşturmalarına yardımcı olmak için okullarla birlikte çalışıyor.

Southern Baptist olarak yetişen Debi, trans bir çocuğa sahip olmanın kişisel dini inançlarını değiştirmediğini söylüyor: “Avery’yi o yaratıcıdan bir hediye olarak görüyorum. Aklımı, ufkumu ve kalbimi başka türlü bir ilişkim olmayabilecek insanlara genişleterek beni daha iyi bir insan yapan bir hediye.”

Gelecek için umduğu şey Avery’nin trans olduğu için sınırlı kalmaması.

Debi şöyle diyor:

“Toplumumuzda çok fazla kadını geride tutuyoruz ve o bir trans kadın olarak daha da geride tutulabilir. Bu yüzden onun geleceği için umudum, sınırlarının olmaması.”

Ve trans toplulukları hakkında ne kadar çok şey öğrenirse, beyaz olmayan transların güvende olmasını sağlamak için ne kadar çok iş yapılması gerektiğini anlatıyor,

“Trans kadınları desteklemek için daha fazlasını yapmalıyız. Çok fazla şiddetle karşı karşıyalar. Her yıl saldırıya uğrayıp öldürülenlerin sayısı akıllara durgunluk veriyor, ancak pek çoğunun hikayeleri anlatılmıyor veya isimleri hatırlanmıyor.”

Debi’nin tavsiyesi mi? Trans kadınları dinlememiz gerekiyor. İşler ve kariyerler ile güvenli barınma ve sağlık hizmetlerine erişim için neye ihtiyaçları var?

Debi, bunların bir “gizem” olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Engelleri kaldırmaya başlama zamanı.”

Transhood yayınlandıktan kısa bir süre sonra, bir Kızılderili trans kadın olan Stephanie Byers, Kansas eyaleti temsilciler meclisine seçildi.

Yerli Amerikan Chickasaw Ulusunun bir üyesi olan Byers’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerinde göreve seçilen ilk transseksüel kişi olduğuna inanılıyor. Ayrıca Kansas eyaleti yasama meclisinde ilk trans temsilci olacak ve kurumdaki temsili güçlendirmeye yardımcı olacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin