İzleyin: Eşcinselliğin Yasak ve Suç Sayıldığı Nijerya’da “İlk” Lezbiyen Konulu Filmin Fragmanı Yayınlandı!

 İzleyin: Eşcinselliğin Yasak ve Suç Sayıldığı Nijerya’da “İlk” Lezbiyen Konulu Filmin Fragmanı Yayınlandı!
Digiqole ad

Ìfé, Yoruba dilinde “aşk” anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Ìfé, yakında çıkması beklenen ve iki Nijeryalı lezbiyen kadının üç günlük randevu sürecinde birbirine olan aşkını konu alan filmin adı. Filmin yazarlığını Uyaiedu Ikpe-Etim üstlendi. Filmin internet sitesine göre Ìfé’nin, kar amacı gütmeyen ve Nijerya’daki kuir kadınlara özel bir organizasyon olan Equality Hub iş birliğiyle yayınlanması planlanıyor.

Nijerya’nın film endüstrisi Nollywood, inanılmaz derecede üretken olsa da, Reuters’e göre Ìfé, Nijerya’nın ‘lezbiyen’ temalı ilk uzun metrajlı filmi olacak.

86 saniyelik fragman, LGBTİ+ seyircilere tanıdık geldi. Filmin ana karakterleri ailelerine açılmakla ilgili konuşuyor ve karakterlerden biri, ‘annesinin çok fazla soru sorduğunu’ söylüyor.

“Annem ne anlama geldiğini, bir gün çocuğumun olup olmayacağını sorardı, günün sonundaysa beni ne kadar sevdiğimi söylerdi.” 

Filmin YouTube kanalında yayınlanan bir videodaysa filmin yapımcısı Pamela Adie, filmdeki kuir ilişkisi hakkında konuştu.

“Aslında gerçekten yaygın olan bir hikaye, tam olarak bu yüzden anlatılması gerekiyor.” Dedi.

Ancak Ìfé’nin yayınlanacak olması, zorlukları da beraberinde getirdi. Nijerya’da LGBTİ+ bireyler şu anda tacize, zorbalığa ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Ülke, eşcinsel ilişkilerini yasaklamaya ek olarak 2014’te çıkarılan bir yasayla LGBTİ+ bireylerin birlikte yaşamasını, toplum içerisinde yakınlaşmasını, kulüplere, organizasyonlara ve topluluklara katılmasını yasaklandı. 

Bu yasayı çiğneyenler ise 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Yasalar, eşcinselliği İngiliz sömürgeciliğinin bir kalıntısı olarak görüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

52 Paylaşımlar
Paylaş52
Tweetle
Paylaş
Pin