İzleyin: İki Kadının İkinci Dünya Savaşı Sırasındaki Aşkını Anlatan “Summerland”e İlk Bakış

 İzleyin: İki Kadının İkinci Dünya Savaşı Sırasındaki Aşkını Anlatan “Summerland”e İlk Bakış
Digiqole ad

Birkaç yıl önce yazar ve yönetmen Jessica Swale, ilk filmi Summerland’ı duyurdu. Summerland, İngiltere’nin kırsal kesiminde İkinci Dünya Savaşı zamanında geçiyor ve bombalanmalar nedeniyle memleketlerinden tahliye edilen çocukların çevre şehirlerde yaşayan insanların evlerine yerleştirilmesini konu ediniyor. Ayrıca beklenen bu filmin 2020 yazında yayınlanacağı geçtiğimiz haftalarda kesinleşti.

Umut dolu bu hikaye, iki kadının zor koşullar altındaki aşkını, kendini yeniden keşfetmelerini detaylı bir şekilde anlatıyor.

Vita and Virginia’dan tanınan Gemma Arterton, filmde Alice isimli bir karakteri canlandırıyor. Alice, bekar ve pagan teorilerini araştırmakta olan bir yazardır. Fakat Alice’ten, Londra’dan kaçmak zorunda kalan ve annesinden ve savaşta görevli babasından ayrı kalmaya zorlanan genç Frank’e (Lucas Bond) bakması istenir. Bu süreçte Alice, uzun zaman önce aşık olduğu Vera (Gugu Mbatha-Raw) ile anılarından kaçamaz hale gelir. Film, bu anılar sayesinde kuir kadınların geçmişte nasıl zorluklar yaşadığını gözler önüne sermektedir.

Filmin resmi sitesindeki tanıtımındaysa şöyle yazıyor: 

“II. Dünya Savaşı sırasında birçok çocuk, bombalanmalar nedeniyle memleketlerinden tahliye edilerek çevre şehirlerde yaşayan insanların evine yerleştirilir. Tahliye edilen çocuklara bakanlardan biri de Alice adında bir kadındır. Alice, evine gelen çocuğa bakacağına söz verse de bir süre sonra ondan kurtulmak ister. Ancak çocukla zaman geçirip birbirlerini tanımaya başladıkça Alice, bu ilişkinin geçmişin sırlarını çözmenin anahtarı olduğunu fark eder.”

Arterton, 2016 yılında yaptığı bir röportajda filmin senaryosu hakkında şöyle konuştu:

“Böyle bir senaryo görmedim! Zamanla ekranlarda gördüğümüz şeyler değişti, beyaz perdede daha fazla kadın odaklı film ve çeşitli kadın karakterler görmeye başladık. Senaryoyu okuduğum zaman ‘Vay be! Gidip bu filmi izlemeliyim, muhteşem bir hikayeye sahip,’ diye düşündüğümü hatırlıyorum.”

Aynı zamanda Summerland filminin ana karakterleri geçmişte kuir kadınları canlandırdı. Arterton, geçmişte bir filmde Vita Sackville West isimli bir karakteri canlandırırken Mbatha-Raw, Black Mirror dizisinin beğenilen “Sun Junipero” isimli bölümünde yer aldı. Anlayacağınız her iki oyuncu da kuir kadın rolünün ne kadar önemli olduğunun farkında.

Summerland, geçtiğimiz gün (31 Temmuz 2020) tarihinde vizyona girdi. Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

72 Paylaşımlar
Paylaş72
Tweetle
Paylaş
Pin