fbpx   .  

Manchester’da 2,4 Milyon Pound Değerinde LGBTİ+ Merkezi Yapılacak

Önümüzdeki hafta, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Manchester’da 2,4 milyon pound değerinde bir LGBTİ+ merkezi inşaatına başlanacak. 

TV yazarı ve yapımcısı Russell T Davies, projeye önümüzdeki perşembe günü (6 Ağustos 2020) de başlanacağını söyledi.

 

 

Haziran ayında Avrupa’da türünün ilk örneklerinden biri olan eski LGBTİ+ merkezi yıkılmıştı. 

Şimdiyse üç katlı olarak inşaa edilecek yeni bina, yıllık fazladan 50 bin LGBTİ+ bireye yardım edebilme kapasitesine sahip olacak.

LGBTİ+ merkezi, Sidney Street’e inşa edilecek ve Canal Street’te yer alan dünyaca ünlü Gay Village’e kısa bir yürüme mesafesinde olacak. 

Yıkılan bina, LGBTİ+ toplumuna yaklaşık otuz yıl boyunca yardım etti. Eski bina 1988’de açılmıştı ve ziyaretçilerinin özel hayatına son derece önem veriyordu.

Bunun bir sonucu olarak yüksek pencerelere ve LGBTİ+ bireyleri güvende hissetmesini sağlayacak bir dizi önleme sahipti. 

Buna rağmen bu güvenlik tedbirleri, günümüzde çoğu insanı tedirgin hissettirmektedir. Ayrıca eski bina yıllar geçtikçe dökülmeye başladı ve 2019 yılında artık binanın görevini yerine getiremediği ilan edildi.

İngiltere’de LGBTİ+ gençleri için bir hayır kurumu olan Proud Trust’tan sorumlu Dr. Ali Hanbury,

“Merkezin yapımına bu yılın başlarında başlanması gerekiyordu fakat koronavirüs sebebiyle ertelemek zorunda kaldık. Yine de sonunda binanın inşaatına başlayacak olmamızdan mutluluk duyuyorum. Birçok insan bizim merkezimize güveniyor. Bu insanlar arasında bağımlılıkları olan, tacize uğrayan, evsiz kalma riskine sahip olan ve yalnızlığı tecrübe etmek zorunda kalan bireyler bulunuyor.”

“LGBTİ+ merkezi yapma konusunda sanal ortamda da çalışıyoruz fakat fiziksel bir merkeze sahip olmak çok daha farklı olacak, çok fazla insana yardım edebileceğiz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.