İzleyin: Joe Biden, Zafer Konuşmasında Translardan Bahseden İlk Amerika Başkanı Oldu

 İzleyin: Joe Biden, Zafer Konuşmasında Translardan Bahseden İlk Amerika Başkanı Oldu
Digiqole ad

Seçilmiş başkan Joe Biden, hafta sonu yaptığı bir konuşmayla bir zafer konuşmasında translardan bahseden ilk Amerika başkanı oldu.

Demokratların lideri bu yorumları hafta sonu doğup büyüdüğü Wilmington, Delaware’de kalabalığa seslenirken yaptı.

Biden, Cumhuriyetçi lider ve mevcut başkan Trump’ı yendiği dramatik bir seçim haftası geçirdi. 77 yaşındaki yeni başkan kalabalığa seslenişinde:

‘Kurduğumuz ve yürüttüğümüz kampanyayla gurur duyuyorum. Ortaya çıkardığımız koalisyonla gururluyum, tarihteki en geniş ve en çeşitli koalisyon bu. Demokratlar, cumhuriyetçiler, bağımsızlar, ilericiler, ılımlılar, muhafazakarlar, genç, yaşlı, şehirli, taşralı, eşcinsel, heteroseksüel, transseksüel, beyaz, Latin, Asyalı, Amerikan yerlisi.’

Biden sözlerine ‘Özellikle kampanyanın düşüşe geçtiği o anlarda, Afrika kökenli Amerikalılar benim için ayağa kalktılar. Siz her zaman arkamdaydınız, ben de her zaman sizin arkanızda olacağım,’ diye devam etti.

‘Başta da söyledim, bu kampanyanın Amerika’yı temsil etmesini ve Amerika gibi görünmesini istemiştim. Bunu başardık. Şimdi de yönetimin böyle görünmesini ve hareket etmesinin istiyorum.’

‘Başkan Trump’a oy vermiş olanların hayal kırıklıklarını anlıyorum. Ben de birkaç kez kaybettim.Ama şimdi, birbirimize bir şans verme zamanı.’

Biden’dan önceki Demokrat başkan Barack Obama, 2008’deki konuşmasında eşcinsellerden bahsederek bir ilki gerçekleştirmişti.

Obama o zaman,

‘Bu; genç ve yaşlı, zengin ve fakir, Demokrat ve Cumhuriyetçi, siyah, beyaz, Latin, Asyalı, Amerikan yerlisi, eşcinsel, heteroseksüel, engelli ve engelsiz bütün Amerika’lıların dünyaya gönderdiği bir mesaj. Biz hiçbir zaman kırmızı ve mavi eyaletlerin bir toplaması olmadık, biz her zaman Amerika Birleşik Devletleri’ydik, hep de öyle kalacağız,’ demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

47 Paylaşımlar
Paylaş47
Tweetle
Paylaş
Pin