İzleyin: Steven Universe’ün Yeni Kamu Spotunda Kuir Çocuklar Irkçılıkla Savaşıyor!

 İzleyin: Steven Universe’ün Yeni Kamu Spotunda Kuir Çocuklar Irkçılıkla Savaşıyor!
Digiqole ad

Eğer Rebecca Sugar’ın çığır açan çizgi filmi Steven Universe’ü izlediyseniz, dizinin farklılıkları takdir etme, kendini sevme ve her çeşit sevgiyle ilgili bir dizi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ama dizinin olumlu mesajları sadece bölümlerinde kalmıyor, Cartoon Network mesajı daha da açıkça iletmek için aynı zamanda bir dizi kamu spotu da yapıyor. Şu an Cartoon Network’te yayınlanan son kamu spotunda Garnet çocuklara ırkçılığın varlığının problemin bir parçası olduğunu hatırlatıyor.

Bir buçuk dakikalık yeni reklam parkta el ele tutuşarak oyun oynayan iki erkek çocuğuyla başlıyor. Çocuklardan bir tanesi diğerine ‘Hey, hadi büyüyünce evlenelim!’ diyor. O zaman üçüncü bir çocuk ortaya çıkıp çocuklara gülmeye başlıyor ve ‘Siz evlenemezsiniz… Siyahlar beyazlarla evlenemez,’ diyor.

Tam da o an Estelle tarafından seslendirilen Garnet araya giriyor ve heyecanlanmış ve şaşırmış çocuklara ‘Çocuklar, ırkçı olmayın,’ diyor. İşte bu sırada reklam kendinin farkında olan bir hal alıyor.

Birdenbire ekran dışından bir ses ‘kestik’ diyor ve o anda bunun ırkçılık karşıtı bir kamu spotu çeken aktörlerin olduğu bir set olduğunu görüyoruz. Yönetmen herkese beş dakika dinlenip geri gelmelerini söylüyor. Çocukların hepsi karakterden çıkıyor ve beyaz çocuk işle ilgili şikayet etmeye başlıyor.

Çocuk ‘Bu yaptığım en dandik iş. Bunun gibi şeyler gerçek hayatta olmuyor,’ derken diğer çocuklar hemen onu düzeltiyor.

Diğer çocuk ‘Dalga mı geçiyorsun? Kesinlikle oluyor. Irkçılıkla mücadele etmenin zor olduğunu ve insanların bu gerçek değilmiş gibi davrandığında her şeyi daha da kötüleştirdiklerini fark etmelisin, ‘diyor. Garnet’sa ‘Bunun sana olmaması, hiç olmadığı anlamına gelmez,’ diye devam ediyor. Irkçılıkla savaşmak için önce ırkçılığın varlığını kabul etmek gerektiğini de ekliyor.

Harika stilize bir animasyonu olan tatlı ve zekice kamu spotunun sonunda ‘Reddetmeyin, karşı koyun! Irkçılık karşıtı olun!’ deniyor ve çocuklarla yetişkinlerin daha fazla öğrenebilecekleri bir link veriliyor. ‘crystalgmesspeaukup.com’da kamu spotunu izleyebilir ve ırkçılık karşıtlığı konusunda daha eğitimli bir hale gelmenize yardımcı olacak kaynaklar bulabilirsiniz. Çocuk programlarının böyle şeyler yapmasına bayılıyoruz!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Paylaşımlar
Paylaş13
Tweetle
Paylaş
Pin