İzleyin: Yüzlerce LGBTİ+ Bireyin Hayatını Kurtaran Video

 İzleyin: Yüzlerce LGBTİ+ Bireyin Hayatını Kurtaran Video
Digiqole ad

Yapılan araştırmalara göre ünlü rap sanatçısı Logic’in 2017 de çıkardığı, ‘800-273-8255’ parçasının müzik videosu yüzlerce eşcinselin hayatını kurtardı.

Parçanın isminde geçen numaralar Amerika’nın intihar etmeye meyilli bireyler için yardım hattı. Şarkının klibinde siyahi bir genç çevresi tarafından homofobik davranışlara maruz kalıyor.

Olayların ele alınış şekli ve içinde bulunan ünlü isimler klibin bu kadar dikkat çekmesinin sebeplerinden yalnızca birkaçı. Klipte Nickolodeon’dan tanıdığımız genç oyuncu Coy Stewart eşcinsel siyahi genci, Oscar adayı oyuncu Don Cheadle babayı, Nolan Gould gencin erkek arkadaşını, Emmy adayı oyuncu Matthew Modine gencin erkek arkadaşının babasını ve Luis Guzman da takım koçu karakterlerini canlandırıyor.

Klibin toplumda intihar eğilimine etkisini görmek için, 2021 Aralık’ta İngiltere Sağlık Birliği tarafından yayınlanan bir araştırmada Amerika Hastalık Kontrol Etme ve Önleme Merkezindeki intihar girdileri ve Amerika’da 2010 Ocak ve 2018 Aralık arasında intihar önleme hattına yapılan aramalar inceleniyor.

Klibin yarattığı etkiyi anlamak için incelenen başlıklardan biri de Twitter paylaşımları. Araştırmalar sonucunda klibin toplum üzerinde etkisinin en yüksek olduğu üç tarih var; 17 Ağustos 2017 şarkının yayınlanma tarihi, 2017 MTV Müzik Ödülleri ve 2018 Grammy Ödülleri.

Bu tarihlerden sonraki 34 günlük süreçte intihar önleme hattı 9.915 arama alıyor ve intihar eden kişi sayısı da geçen sene aynı dönemlerle karşılaştırılınca 245 azalıyor.

Araştırmanın başındaki isim Thomas Niederkrotenhaler, Viyana Tıp Üniversitesi İntihar Araştırmaları Bölümünde Doçent Profesör, araştırma sonuçlarına göre medyada yapılan paylaşımların intiharı önleme ve kriz yönetiminde büyük etkisi olduğunu söylüyor.

Niederkrotenthaler’in bu konudaki kaygısı ise klibin intihar hattına yapılan aramaları arttırması kadar toplumu intihara yönlendirme potansiyelinin olması.

Yine de araştırma sonucuna göre intihar yardım hatlarının medyada aktif olarak paylaşılmasının toplum üzerinde pozitif bir etkisi var ve özellikle toplum baskısı yüzünden intihara meyleden LGBTİ+ bireylere.

Williams Enstitüsü tarafından yayınlanan araştırmaya göre yetişkin sınıfına giren LGBTİ+ bireylerin %17 si intihara teşebbüs etmiş. Yapılan başka bir araştırmada da Amerika’daki trans bireyleri %82’sinin katıldığı bir ankette alınan sonuçlara göre intihara teşebbüs oranı %40.

Trevor Project’in yayınladığı 2021 Ulusal Gençlik Akıl Sağlığı anketine göre ise geçtiğimiz yıl LGBTİ+ bireylerin yarısından fazlası, trans ve non-binary olmak üzere, %42’si intihara teşebbüs etmiş.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin