Keanu Reeves: Hollywood Trans Bir Matrix Karakterine Hazır Değildi

 Keanu Reeves: Hollywood Trans Bir Matrix Karakterine Hazır Değildi
Digiqole ad

Yeni Matrix filminin sinemalarda gösterime girmesine ve son derece tuhaf saç kesimlerine yalnızca birkaç hafta uzaktayız, ancak kuir karakterlerin akıbeti hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Entertainment Weekly ile Salı günü yayınlanan bir röportajda, Matrix yıldızları Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss, oyunculuk ortaklıklarına ve orijinal üçlemenin geçmişine göz attılar – orijinal film için asla gerçekleşmeyen planlar da buna dahil.

Konuşma sırasında Reeves, Switch karakteri için daha genişletilmiş bir rol içeren şimdi efsanevi orijinal senaryoyu gördüğünü hatırladı (filmde Belinda McClory tarafından oynandı). Lana ve Lilly Wachowski’nin ilk taslağında Switch, gerçek dünyada bir erkek, ancak Matrix’te bir kadın olarak tasvir edilecekti – dolayısıyla adı Switch.

Reeves, EW’ye “Stüdyo buna hazır değildi” dedi (Matrix, Warner Brothers tarafından üretildi). Bunun yerine, Switch basitçe androjen bir görünümle seyirciyle buluştu ve karaktere fazlaca bir yer verilmedi, esas olarak Nebuchadnezzar ekibinde siyah bir trençkot giymeyen tek kişi olduğu için öne çıktı.

Switch nihayetinde ani ve zamansız ölümüyle bizi üzmüştü. Filmdeki son sözleri “Böyle olmamalıydı”. Karakterin amaçlanan zenginliği hakkında şu anda bildiğimiz şeyler göz önüne alındığında daha da yürek parçalayıcı oldu.

McClory’nin bembeyaz görünümü her halükarda kuir rüyaların bir parçası haline gelse de, Switch’in orijinal konsepti senaryonun trans alegorisini çok daha açık hale getirebilirdi – belki de son yıllara kadar anlamadığını söyleyen Reeves için yeterince açıktı.

Ancak Reeves’in yorumu şu soruyu sormamıza sebep oluyor: 20 yıldan fazla bir süre sonra Hollywood nihayet açıkça kuir bir Matrix için hazır mı? Bu destanı tam bir döngü haline getirecek olan şey, Switch için adalet – ya da en azından birkaç sahneden çok daha fazlasını hak eden bir karakter için bir miktar kapanış ve non-binary kimliğinin görünürlüğü.

Switch’in karakterini baştan sona yeniden yorumlamak mantıklı olmaz, ancak Yahya Abdul-Mateen II resmen Morpheus’un farklı bir versiyonunu oynadığı için, bu farklı film yapımı dönemi için Switch’i kesinlikle yeniden tasarlamak için fırsatları var. Gerçekten demek istediğimiz şu, bir grup gerilla korsanının içinde hiç trans olmaması ihtimali nedir? Bu, Matrix’teki en gerçekçi olmayan şey olabilir.

Matrix Resurrections, 22 Aralık’ta HBO Max ve sinemalara geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin