fbpx   .  

LGBTİ+ Bayrağı, Ukrayna Konsolosluğuna Nefret Suçlarına Karşı Tepki Olarak Yansıtıldı

İki Ukrayna konsolosluğu binası, ülkede artan LGBTİ+ nefret suçunu vurgulamak için Onur bayrağının projeksiyonlarıyla aydınlatıldı.

Ukrayna’da LGBTİ+ topluluğuna yönelik artan nefret suçlarının akabinde, Uluslararası Af Örgütü Birleşik Krallık yetkilileri, etkilenenleri korumak için daha fazlasını yapmaya teşvik etmek için harekete geçti.

 

 

Son aylarda Sphere gibi LGBTİ+ grupları düzinelerce ayrımcı saldırıya maruz kaldı.

Ukrayna’nın Kharkiv kentinde kadınlar ve LGBTİ+ bireyler için güvenli bir alan sağlayan Sphere, duvarlara idrar yapan, kapı kollarına dışkı bulaştıran, camları kıran ve homofobik hakaretler savuranların hedefi oldu.

Sphere’in kurucu ortağı Anna Sharyhina şunları söyledi: “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçlarının yalnızca Sphere’i hedef almadığından eminiz – tüm LGBTİ+ topluluğunu terörize etmeyi amaçlıyorlar.

“Takip eden cezasızlık, hükümetin insan haklarını hiçe saydığını gösteriyor. Yetkililerden görevlerini yapmalarını ve nefret suçu faillerinden hesap sormalarını talep ediyoruz.”

Uluslararası Af Örgütü Birleşik Krallık, Haklar İçin Yaz kampanyasının bir parçası olarak, bu grupların korunmasını ve saldırganların adalet önüne çıkarılmasını talep eden bir dilekçe başlattı.

29 Kasım’da Bangkok ve Londra’daki Ukrayna hükümet binalarında gerçekleştirilen gökkuşağı projeksiyonları, Uluslararası Af Örgütü’nün kampanyası hakkında farkındalığı artırıyor ve ülkedeki LGBTİ+ bireylere yönelik tehlikeli düzeyde taciz, şiddet ve nefret suçlarına ışık tutuyor.

Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Direktörü Oksana Pokalchuk,

“Dün gece yetkililere artık yeter: Ülkemizde LGBTİ+ bireylere yönelik nefret suçlarına müsamaha göstermeyeceğimiz mesajını vermek için Ukrayna hükümet binalarını gökkuşağı renklerinde aydınlattık” dedi.

Pokalchuk sözlerine şöyle devam etti:

“Ukrayna’da LGBTİ+ kişilere karşı tehlikeli düzeyde şiddet ve istismar var ve onları korumak için çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. Polis beklemede ve bu suçların gerçekleşmesine izin veriyor. Sphere gibi kuruluşlar, kadınların ve LGBTİ+ların kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alana sahip olmalarını sağlamak için çok önemli. Nefret gruplarının onları parçalamaya çalışmasını izleyemeyiz. Korunmaya ihtiyaçları var. Yetkililer saldırıları araştırmalı ve faillerden hesap sormalıdır.”

Uluslararası Af Örgütü son yıllarda Ukrayna genelinde nefreti ve ayrımcılığı savunan ve sistematik olarak LGBTİ+ kişileri ve kadın hakları aktivistlerini hedef aldığını ve onları “geleneksel değerlere ve aile değerlerine” tehdit olmakla suçladığı şiddet gruplarının çoğaldığını belgeledi.

Örgüte göre, 2017’den bu yana belgelediği düzinelerce davadan sadece bir davada faillerin sorumlu tutulduğunu tespit etti – ancak bu davada bile yargıç saldırının ayrımcı saikini dikkate almadı.

Uluslararası Af Örgütü, adalet eksikliğinin bu şiddet içeren grupları yeni saldırılar planlamaya ve gerçekleştirmeye cesaretlendirdiğini, kısır bir cezasızlık döngüsü yarattığını ve kadın hakları ile LGBTİ+ aktivistlerinin korku içinde yaşamasına neden olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.