Kocasını Sigaradan Kaybetti, Tütün Devlerine Açtığı Davadan 157 Milyon Dolar Kazandı!

 Kocasını Sigaradan Kaybetti, Tütün Devlerine Açtığı Davadan 157 Milyon Dolar Kazandı!
Digiqole ad

Kocasını sigara içmesinin sebep olduğu akciğer kanseri yüzünden kaybeden Floridalı bir adam, tütün devlerine karşı açtığı davadan 157 milyon dolar kazandı.

Edward Caprio’ya 1996’da kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi kondu. Ardından 2018’de 74 yaşında vefat edinceye kadar bu hastalıkla 22 yıl boyunca mücadele etti ve bu, kocası Caprio’nun tütün devlerine büyük bir dava açmasına yol açtı.

Bir Broward Country hakimi, geçen Cuma günü tütün devlerinin, R.J. Reynolds ve Philip Morris’e cezai tazminat olarak 48,2 milyon dolar ödemesini hükmetti. Bunun üzerine, acı çekme, mihnet ve tıbbi faturalar için 9,2 milyon dolar verildi. Caprio’nun her iki markayı da 15 yaşından beri kullanmasından ötürü, her iki şirket de eşit derecede hatalı bulundu. Hakim aynı zamanda şirketleri, 1950’lerde gençlere sigara satması yüzünden suçladı.

Bu dava, eşcinsel çiftler için büyük bir örnek oldu. İlk olarak, Broward Circuit hakimi, Caprio’nun vefat etmesinden sonra davanın Rintoul’la devam etmesine izin verdi. Daha sonra hakim, Florida yasalarına rağmen Rintoul’un hileli vefat vakasını yönlendirmesini onaylamak için oy kullandı.

Yasalara göre sağ olan eş, yalnızca hastalığın teşhisi öncesinde evlenmişse ‘hileli vefat’ için dava açabilir. Rintoul ve Caprio çifti, 2015 yılına kadar evlenmemişti ancak eyaletlerinde eşcinsel evlilik kabul edildikten hemen birkaç gün sonra evlenmişlerdi. Ancak hakim, 35 yıldır birlikte olduğuna inandığı çiftin davasını onayladı.

Schlesinger Hukuk Bürosu’nun dört avukatından biri olan Jonathan Gdanski, “Bryan ve Ed 40 yıldır birlikteydi,” dedi. “İzin verildiği takdirde evleneceklerini de başarılı bir şekilde tartıştık.”

Gdanski, “Bu, son 5 yıl içinde tütün davasında kazanılan en büyük dava oldu. Eşcinsel bir çiftin Florida’da veya bu ülkenin herhangi bir yerinde bu sektöre karşı hileli vefat davası açması ilk kez gerçekleşti,” diye açıkladı. “Bu yüzden eşcinsel çiftlerin hileli vefat davalarına pek aşina değilim.”

“Dava, eşcinsel bir çift tarafından açılan ilk hileli vefat davası olma bakımından eşsizdi. Davayı daha dramatik ve ilgi çekici yapan şey hakimin eşcinsel çifti sıradan bir evli çift olarak görmesiydi. Bu yüzden çifte karşı hiçbir şekilde önyargılı yaklaşılmadı ve bu, verilen kararla sonucu daha da anlamlı kıldı.”

Bununla birlikte, sigara şirketlerinin avukatları, bu davayla işlerinin tam olarak bitmediğini söylüyor.

Altria’nın bir sözcüsü NBC News’e, şirketin büyük bir gayretle mücadele edeceğini söyledi:

“Derhal bu kararı gözden geçireceğiz. Cezai tazminatın aşırı olduğuna ve anayasal ve devlet hukukunun açıkça ihlal edildiğine inanıyoruz. ”

Rintoul’a gelince, kendisi uzun süredir verdiği savaşı kutluyor.

Sesi duygusallıktan çatlarken “Ed için yaptım,” dedi. “Bunu hak ettiler. Kocam çok acı çekti.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

35 Paylaşımlar
Paylaş35
Tweetle
Paylaş
Pin