Kraliçe Elizabeth, İngiliz Hükümeti’nin Eşcinsel Dönüşüm Terapisi’ni Yasaklayacağını Duyurdu

 Kraliçe Elizabeth, İngiliz Hükümeti’nin Eşcinsel Dönüşüm Terapisi’ni Yasaklayacağını Duyurdu
Digiqole ad

Tehlikeli psikolojik tekniğin bilimsel bir temeli yok, ancak dinci sağ onu eşcinselliğin tedavisi olarak lanse etmeye devam ediyor.

Kraliçe II. Elizabeth, hükümetin eşcinselliği “iyileştirmek” anlamına gelen tehlikeli psikolojik teknik olan “eski gay” dönüşüm terapisini yasaklayacağını duyurdu.

Uygulama tüm büyük tıp dernekleri nezdinde itibarını yitirmiş olsa da dinci sağ, katılımcılar tarafından artan intihar ve depresyon riskine rağmen tekniği desteklemeye devam etmekte.

Kraliçe, Parlamento’ya yaptığı dokuz dakikalık konuşmasında, “Irksal ve etnik eşitsizlikleri gidermek ve dönüşüm terapisini yasaklamak için önlemler alınacak” dedi.

Kadın ve Eşitlikler Bakanı Liz Truss, “LGBTİ+ hakları konusunda küresel bir lider olarak, bu hükümet her zaman dönüşüm terapisi uygulamasını ortadan kaldırmaya kararlıdır” dedi. Truss, hükümetin tedbir konusunda ilerleyeceğini de doğruladı.

“Bu ülkedeki insanların korunduğundan emin olmak istiyoruz ve bu öneriler, hiç kimsenin zorlayıcı ve iğrenç dönüşüm terapisine maruz kalmayacağı anlamına geliyor. Bu mevzuatın yanı sıra, mağdurların ihtiyaç duydukları desteğe daha iyi erişebilmelerini sağlamak için yeni finansman sağlayacağız. “

Bu yılın başlarında, Amerikan Psikoloji Derneği, trans bireyleri “iyileştirme” amaçlı tekniğin bir varyantını kınayan bir bildiri yayınladı.

APA Başkanı Jennifer F. Kelly yaptığı açıklamada,

“Transseksüel veya non-binary cinsiyet kimliklerinin, insan cinsiyet ifadesinde normal varyasyonlar olduğunu gösteren, giderek artan bir araştırma kitlesi var. İnsanları katı cinsiyet kimliklerine uymaya zorlama girişimleri, zihinsel sağlıkları ve refahları için zararlı olabilir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin