Kuir Rollerle Ödül Kazanmış 10 Heteroseksüel Oyuncu

 Kuir Rollerle Ödül Kazanmış 10 Heteroseksüel Oyuncu
Digiqole ad

Her ne kadar ekranda LGBTİ+ temsilini görmeyi sevsek de en önemli film ve dizilerde bazı çok ünlü kuir karakterler, heteroseksüel oyuncular tarafından canlandırılmıştır. LGBTİ+ hikayelerinin anlatılması ve temsilinin artması elbette iyi bir harekettir fakat ne yazık ki kuir oyuncular, özellikle de film endüstrisinde heteroseksüel meslektaşları kadar fırsata sahip olamaz. İşte karşınızda kuir rollerle ödül kazanan 10 heteroseksüel oyuncu: 

Olivia Colman

Colman, The Favourite isimli filmde Kraliçe Anne’i canlandırarak en iyi kadın oyuncu Oscar ödülünü 2019 yılında almayı başardı. Filmde kraliçe, Rachel Weisz ve Emma Stone tarafından canlandırılan kadın karakterlerle yakınlaşıyor. 

Sean Penn

Sean Penn, en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü ikinci kez 2009 yılında Milk filminde canlandırdığı ünlü eşcinsel aktivist Harvey Milk’i canlandırarak kazandı.

Hilary Swank

Hilary Swank, ilk Oscar ödülünü 2000 yılında Brandon Teena karakteriyle kazandı. Teena, Nebraska’da canice öldürülen transseksüel bir erkekti.

Charlize Theron

Charlize Theron, Monster filminde canlandırdığı biseksüel seri katil Aileen Wuornous karakteriyle en iyi kadın oyuncu Oscar ödülünü 2004 yılında kazandı. 

Annette Bening

Bening, biseksüel eşiyle (Julianne Moore) birlikte iki kız çocuğu yetiştiren lezbiyen bir anne rolüyle 2011 yılında Altın Küre ödülünü evine götürdü.

Mahershala Ali

Ali, Green Book isimli filmde canlandırdığı eşcinsel piyanist Dr. Don Shirley karakteriyle ikinci en iyi yardımcı oyuncu Oscar ödülünü 2019 yılında kazandı. 

Jared Leto

Leto, Dallas Buyers Club filmindeki HIV pozitif ve trans bir kadın olan Rayon karakteriyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar ödülünü 2014 yılında kazandı. 

Darren Criss

Darren Criss, eşcinsel bir karakteri canlandırdığı için 2018 yılında Primetime Emmy ve 2019 yılında da Altın Küre ödüllerini kazanmayı başardı. Ayrıca oyuncu, daha fazla kuir rollerinde yer almayacağını, çünkü kuir oyuncuların bu fırsatlardan faydalanmalarını istediğini söyledi. 

Nicole Kidman

Nicole Kidman, The Hours filminde canlandırdığı lezbiyen yazar Virginia Woolf karakteriyle 2003 yılında en iyi kadın oyuncu Oscar’ını almayı başardı.

Rami Malek

Malek, biseksüel rock ikonu ve Queen grubunun solisti Freddie Mercury karakterini tartışmalı Bohemian Rhapsody filminde canlandırarak en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü 2019 yılında kucakladı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin