Lezbiyen Bir Çift, Her İkisinin de Rahminde Bebek Taşıyarak Tarihe Geçti!

 Lezbiyen Bir Çift, Her İkisinin de Rahminde Bebek Taşıyarak Tarihe Geçti!
Digiqole ad

İngiltere’de yaşayan lezbiyen çift, her ikisinin rahminde de inkübe edilen bebeği dünyaya getirerek tarihe geçti.

Essex’de yaşayan Jasmine ve Donna Francis-Smith, London Women’s Clinic’te bu prosedürü uygulayan ilk çift oldu.

Yumurta Donna’ya ait olmakla beraber ilk başta Donna’nın rahminde inkübe edildi ve sonrasında doğumu gerçekleştiren Jasmine’in rahmine taşındı.

Yüzü aşkın bebek, benzeri bir prosedürle dünyaya gelmektedir. Bazen ‘çift taraflı IVF’ olarak da bilinen bir yöntem uygulanır ve bu yöntem, yumurta diğer partnere taşınmadan önce asıl partnerden alındıktan sonra yapay inkübasyon gerektirir.

Her iki kadının da rahmini kullanan bu çığır açıcı yaklaşımda, Donna’nın yumurtası alındı, döllendi ve döllenmeyi takip eden ilk 18 saat boyunca bir kapsülün içinde geri rahime yerleştirildi. Daha sonra da hamileliğin geri kalanı için Jasmine’in rahmine taşındı.

London Women’s Clinic’e göre, embriyoyu ilk partnerin rahmine inkübasyon işlemiyle bırakmak, annelere hamilelikte pratik ve duygusal kazanç sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda embriyoya doğal, önemli besinleri ve diğer bileşenleri sağlıyor.

Donna ve Jasmine’in bebeği Otis, dört aylık oldu.

11 yıldır orduya hizmet eden Donna, Telegraph ile yaptığı röportajında “Dürüst olmak gerekirse çok şaşkınız, hiç beklemediğimiz bir şeydi,” dedi.

“Tek bireyin bütün her şeyi yüklendiği birçok eşcinsel çift tanıyoruz. Bu çiftlerden genelde birisi hamile kalıyor ve doğumu gerçekleştiriyor ancak bizim durumumuzda, ikimiz de işin içine dahil olmak istedik. Bizi duygusal olarak kesinlikle bir araya getirdi. Zaten samimi bir çiftiz, ancak her ikimiz de dünyaya gelmesinde yardımcı olduğumuz için Otis’le aramızda özel bir bağımız var. O, benim yumurtamdı. Benden bir dizi yumurta aldılar ve sonrasında birini Jasmine’in rahmine koyup onu hamile bırakmadan önce benim rahmime 18 saatliğine yerleştirdiler. Bu, tarifi zor, inanılmaz özel bir his.”

Otis’in nasıl olduğu sorulduğunda Donna şunları söyledi:

“Çok iyi. Kafasına göre takılıyor. Gerçekten akıllı bir çocuk. Jasmine astronot olacağını söylüyor ama ne isterse olabilir. Ne yapmak isterse istesin, onu hep destekleyeceğiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

114 Paylaşımlar
Paylaş114
Tweetle
Paylaş
Pin