İzleyin: Lezbiyen Futbol Efsanesi Megan Rapinoe, FIFA’nın En İyi Kadın Futbolcusu Seçildi

 İzleyin: Lezbiyen Futbol Efsanesi Megan Rapinoe, FIFA’nın En İyi Kadın Futbolcusu Seçildi

US and Reign FC midfielder Megan Rapinoe reacts after winning the trophy for the Best FIFA Women’s Player of 2019 Award during The Best FIFA Football Awards ceremony, on September 23, 2019 in Milan. (Photo by Marco Bertorello / AFP) (Photo credit should read MARCO BERTORELLO/AFP/Getty Images)

Digiqole ad

Megan Rapinoe’ya hayranlık duymak için bir sebep daha arıyorsanız, doğru yerdesiniz: Mor saçlarıyla tanıdığımız ve Fransa’nın kadın futbol takımını mağlup eden dünya şampiyonu sporcu, bu yıl FIFA’nın en iyi kadın futbolcusu seçildi.

ABD’nin Kadın Milli Futbol Takımının iki kaptanından biri olan ve aynı zamanda kadın sporculara eşit ücret ödenmesine yönelik haklarını açık sözlü bir şekilde savunan lezbiyen futbolcu, bu yıl İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen FIFA En İyiler Ödülleri’nde oldukça prestijli bir ödülü kazandı. Bu ödül, takımını 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda galibiyete kavuşturan Rapinoe’nun son zamanlarda kazandığı birçok ödülün sonuncusu oldu.

Mayıs 2019’da Sports Illustrated Swimsuit için verdiği pozlarla bir ilke imza atarak, markanın her yıl yayımlanan özel sayısı için iş birliği yaptığı ilk lezbiyen kadın olmuştu.

34 yaşındaki futbolcu, kendisinden de beklenildiği gibi ödülünü kabul ederken heyecanlı bir  konuşma yaptı:

“Kadın futbolu için inanılmaz bir yıldı. Bunu şu an fark edenleriniz için söylüyorum, sorun değil. Sadece partiye birazcık geç kaldınız. Sizi affediyoruz, biz de zaten daha yeni başlıyorduk” dedi.

Kendisine ilham veren diğer sporculara da selamlarını ileten Rapinoe:

“Major League Soccer futbolcularından gay olan Martin, diğer sayısız kadın LGBT futbolcular, her gün çok sevdikleri bu sporu yapabilmek ve her tarafa yayılan homofobik düşünceyi yok edebilmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan onca insanın hikayesi… hepsi bana ilham kaynağı oldu” dedi.

Son olarak, kendisini hayal kırıklığına uğratan bir konuya değinmeden de geçmeyen Rapinoe:

“Gerçekten anlamlı sonuçlar yaratacak bir değişim istiyorsak ırkçılık karşısında Sterling ve Coulibali (siyahi futbolcular) dışında herkes ayağa kalkmalı. Homofobik düşünceye karşı LGBT topluluğu dışındaki herkes tepki göstermeli. Kadınlara eşit ücret ödenmesini de kadınlar dışında herkes savunmalı, bir şekilde sesini çıkarmalı ve sonuna kadar da desteklemeli” diye ekleyerek, herkesi bir bütün olmaya çağırdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Paylaşımlar
Paylaş32
Tweetle
Paylaş
Pin