LGBTİ+ Dizisi Kontrola, Homofobik Polonya’da En Çok İzlenen YouTube Dizilerinden Biri Oldu!

 LGBTİ+ Dizisi Kontrola, Homofobik Polonya’da En Çok İzlenen YouTube Dizilerinden Biri Oldu!
Digiqole ad

İki kadın arasında geçen bir aşk hikayesini anlatan YouTube mini dizisi Kontrola, geçen sene yayınlanmış olmasına rağmen Polonya’da ve yurt dışında beklenmedik bir şekilde beğeni toplayarak daha ilk bölümünden 14 milyon izlenme aldı.

Kontrola’nın Polonya’da bu kadar izlenmesi beklenmedik bir durum oldu. Polonya, geçtiğimiz yıllar boyunca gittikçe LGBTİ+ karşıtı bir ülke oldu ve bu yönde kampanyalar başlattı. ILGA-Europe, Polonya’yı LGBTİ+ hakları bakımından en kötü ülkelerden biri olarak sıraladı. Ülkede bulunan ‘Law and Justice’ partisi, geçen sene parlamenter seçiminde ve bu sene başkanlık seçimlerinde sık sık LGBTİ+ karşıtı söylemlerde bulundu. Ülke, daha da ileri giderek bu senenin başlarında Polonya’nın “LGBTİ+ ideolojisinden arındığını” bile söyledi.

Bütün bunlara rağmen 21 yaşındaki hırslı ve korkusuz Natasza Parzymies, YouTube kanalı için iki kadının aşk hikayesini anlatan mini dizi çekti ve ülkesinin karşıt ve homofobik tutumuna rağmen kuir aşkı korkusuzca kutladı.

Parzymies, yarattığı mini diziyle bazı şeyleri değiştirmeye çalıştı. İlk başta bir okul projesi olan dizinin ilk bölümünü iki buçuk dakika sürüyor ve havaalanında geçiyor. Burada eskiden sevgili olan Natalia (Ada Chlebicka) ve Majka (Ewelina Pankowska) iki kadın birbiriyle karşılaşıyor.

Mini dizinin adı, havaalanlarında bulunan kontrol noktalarından ilham alındı. Parzymies gülerek, “Senaryoyu yazdım ve Ada’ya gösterdim. Başlangıçta çok şüpheciydi!” dedi. “Hikayeyi beğendi ama ‘Öğrenci filminde havaalanın nasıl bulunduracaksın?’ diye sordu.” Parzymies, dizinin ilk başta tek bölüm olmasını planladığını, karakterlerin isimlerinin bile olmadığını belirtti.

Dizi, YouTube’da yayınlandığı zaman daha ilk haftadan popüler olmaya başladı. Parzymies, “İzlenme gittikçe arttı. Çok şaşırmıştık. Hala şaşırıyoruz,” dedi.

Dizinin ilk bölümü aniden bitmiş olsa da seyirciler daha fazlasını istedi. Panavision Poland ve Parada Rownosci’den finansal destek alan Parzymies, başta tek bölümlük kısa film olarak planladığı mini dizisinin devam bölümlerini çekti. Geçtiğimiz şubat ayında yedinci bölümünde biten dizi, milyonlarca izlenme ve seyircilerden sevgi dolu yorumlar almayı başardı. Bütün bunlara ek olan Parzymies, dizinin her bölümünü İngilizce’ye çevirdi ve daha fazla kitlelere ulaşmasını sağladı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

46 Paylaşımlar
Paylaş46
Tweetle
Paylaş
Pin