LGBTİ+ Modeller Maskülen Bir Endüstride Nasıl Var Olduklarını Anlattı

 LGBTİ+ Modeller Maskülen Bir Endüstride Nasıl Var Olduklarını Anlattı
Digiqole ad

Reece King, Billy Langdon ve Marcus Hodson, Attitude April Style sayısının kapağında yer aldılar ve deneyimlerini paylaştılar.

Moda dünyası her zaman LGBTİ+ topluluğunun sadık bir destekçisi olmuştur. Ancak pek çok üst düzey tasarımcı ve yaratıcı yönetmen eşcinsel olsa da, modelleme tarafında temsil hala çok eksik ve yönetmenler yeni kampanyalarının veya koleksiyonlarının yüzüne karar verirken büyük ölçüde heteronormatif klişelere yaslanmaya devam ediyor.

Attitude Nisan Style sayısı için açık ve gururlu üç erkek model – Reece King, Billy Langdon ve Marcus Hodson – modellik endüstrisindeki kuirlik deneyimlerini ve işlerin nasıl olduğunu paylaşmaya davet etti. Modellere göre işler yavaş ama emin adımlarla daha iyiye doğru değişiyor.

Calvin Klein ve Jean Paul Gaultier gibi markalar için kamera karşısına geçen 26 yaşındaki Reece King, kendilerini daha feminen bir şekilde ifade eden erkek modelleri işe almakta “hala pek çok markanın iyi olmadığını” kabul ediyor.

“Kimse adına konuşamam ama erkek modeller hakkındaki deneyimlerime göre, bazen işi almak için yapmanız gerekenlerin bir tasviri vardır” diyor Reece.

Daha önce kendini biseksüel olarak tanımlayan Essex doğumlu Reece, kendi cinselliği hakkında şunları söylüyor:

“Gerçekten ‘bi’ olmakla özdeşleştiğimden emin değilim. Gay ya da kuir olduğumu söylerken daha güvenli hissediyorum ama bu sonuçta kadınlarla bir tür bağlantım veya kadınlara ilgim olmadığı anlamına gelmiyor.”

“Ama aynı zamanda, bir kadının ne olduğu ve bir erkeğin ne olduğu spektrumu – bu benim için çok gevşek, o kadar sınırlı değil, ama sanırım heteroseksüel olmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.”

“Hangi etiket kullanılırsa kullanılsın, bence bunu biraz zorlaştırıyor çünkü bazı insanlar siyah beyaz olmasını istiyor… çok kesin olmasını istiyor. Ancak spektrum çok geniş olduğu için onu siyah ya da beyaza indirgeyemiyorum.”

Marcus Hodson, 18 yaşında Manchester’da keşfedildikten sonra modellik yapmaya başladı ve Clarin’s ve L’Oréal gibi kozmetik devleri için kampanyalarda yer aldı.

25 yaşındaki model, başlangıçta heteroseksüel erkek rakiplerle dolu bir kulisin maço ortamıyla sık sık mücadele ettikten sonra kendine güveninin arttığını söylüyor.

“Sadece (son zamanlarda) Oh evet, gayim ve gurur duyuyorum’ diyebilmekle tam anlamıyla yüzleştim”

“Bazen endüstri oldukça maskülen olabilir ve ‘Hayır, bu benim, yaptığım şey bu değil’ demek bir mücadele. (Açık olmak) bana güven verdi, “Evet, siktir et, buradayım, yaptığım şey bu. Ve bunun için gerçekten minnettarım.”

“Daha yeni (son zamanlarda) rahat olmaya başladım, özellikle de heteroseksüel erkeklerin olduğu bir odadaysam. Neden böyle olduğumu bilmiyorum. Ama bunda daha iyi hale geliyorum.”

Şöyle devam ediyor:

“Erkek arkadaşımla çıkmaya başladığımdan beri çok daha fazla ‘Siktir et, neden bu konuda tartışıyorum? Ben buyum’ gibi hissediyorum.”

“Toksik erkeklik açısından, LGBTİ+lar kendilerini geliştirmek ve ifade etmek için farklı yollar buldular, oysa klişe bir erkek modeli içinde yapabileceklerinizin oldukça sınırlı olduğunu düşünüyorum. Yaptığım şey bana kendimi ifade etmem için çok daha fazla özgürlük veriyor.”

“Bana güveni veren bu, ve kesinlikle seviyorum.”

Billy Langdon, 17 yaşında Instagram aracılığıyla keşfedildikten ve kamera önünde kariyer yapmak için West Midlands’den Londra’ya taşındığından beri sadece iki yıldır modellik yapıyor.

20 yaşında olan Billy,

“Çocukken her zaman özgüvenli bir şekilde bendim ve asla dayatılan cinsiyet normlarına girmedim,’ diyor.

“Futbol oynamayı seven bir çocuk değildim, hiçbir zaman gerçekten gürültülü değildim. Hiçbir zaman gerçekten çocuksu arkadaşlarım olmadı. Daha gençken bile, kızlarla her zaman daha fazla ortak şey buluyordum.”

“Hem dişil hem de eril enerjiyle oynamayı seviyorum, çünkü bu spektrumda kendimi bulduğum yer… Sanırım sadece kendinizi bir kutuya koymaya çalıştığınızda ve kendinizi ondan çıkarıp keşfetmediğinizde toksik oluyor.”

Billy, modeller üzerindeki belirli izleyicilere hitap etme baskısının kendilerini tam olarak ifade etmelerini çoğu zaman engelleyebileceğini söylüyor – ancak bu resim gelişmeye başlıyor.

“Bir LGBTİ+ın (moda dünyasında) ne olduğunu hâlâ çevreleyen çok sayıda yafta var. Kadınsı veya hiper erkeksi olmayan erkek modeller fikrinin anlaşılması dünya için biraz zor.” diyor.

“Onlar (erkek modeller) bu tür bir ideale (uyum) konusunda sorun yaşayabilirler ve bence bu, insanlara çok fazla baskı yapabilir ve bir ideale göre yaşamanız gerektiğini düşündüğünüzde ortaya çıkma fikri daha korkutucu hale getirebilir.” 

“Ancak kapılar yavaş yavaş açılıyor ve biz daha kapsayıcı oluyoruz. Kesinlikle daha katedilecek çok yol olduğunu söyleyebilirim.”

“Bence tüm yelpaze kutlanmayı hak ediyor ve bu spektrumdaki herkes bir şekilde medyada kendilerini görmeyi hak ediyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin