fbpx   .  

Love, Victor’un Yıldızları: Eşcinsel Rolü Oynayan Birçok Oyuncu Samimi Değil

Aktörler, Attitude’un yaz sayısında homofobiye ve Hollywood’un LGBTİ+ rollerine karşı modası geçmiş tavrına meydan okuyor.

Birçoğumuz için, eşcinsel eğilimli aşkımızla lise aşkı neredeyse imkansızdı, televizyonda tasvirini izlemekse duyulmamış bir şeydi. Neyse ki, bugünün gençleri çığır açan- ve gerçekten oldukça iyi – drama Love, Victor’a sahipler.

 

Daha olgun izleyiciler bile kendilerini bu yeni gelen diziden büyülenmiş (ve belki de buğulu gözlü) bulabilirler.

Dizi ikinci sezonu için geri dönerken, yıldızlar Michael Cimino ve George Sear, Attitude’un yaz sayısında kendilerine yakın kişilerin meydan okumak zorunda kaldıkları homofobi, onlardan aldıkları tepki ve hatta ölüm tehditleri hakkında konuşuyorlar. LGBTİ+ topluluğundaki küçük bir azınlıktan yüksek profilli eşcinsel rolleri oynayan heteroseksüel erkekler olarak aldıkları tepkiden -ve hatta ölüm tehditlerinden- ve neden bir LGBTİ+ destekçisi ve müttefiki olarak pozisyonlarını hiç sorgulamadıklarından bahsediyorlar.

Kendini heteroseksüel olarak tanımlayan ancak Victor’un kendini keşfetme yolculuğunu rolün gerektirdiği hassasiyetle anlatan Michael,

“Bazı homofobik yorumlar aldım – bunun olmasını bekliyordum. Yine de bunu kendi aile üyelerimden beklemiyordum.” Diyor.

Bazıları elini uzatıp,

“Eskiden çok havalıydın; Şimdi çok eşcinselsin.” Diyor. Bunu bilgisizliğe bağlıyorum. İnsanlarda bu programlama var ve çoğu zaman gelişmek ve bunu aşmaya çalışmak zorunda kalıyorlar.”

“Eşcinsel olmanın yanlış bir tarafı yok. Bu cehalet genellikle önceki nesillerden aktarılan bir şey. Ben buna her zaman ‘Bunlar mücadele eden normal insanlar ve mücadele etmek zorunda değiller’ diyerek yaklaşıyorum.”

Michael, dizinin karanlık taraftan bir dizi başka arkadaş ve aile getirdiğini ortaya koyduğunda bu tür olumsuzluklar pozitiflikle dengeleniyor.

“Fikirlerimi değiştirdim,” diye gülümsüyor. “Dindar bazı arkadaşlarım vardı ve olaylara bakış açılarını değiştirdiler.”

Michael’ın rolde çok iyi olduğu hissine kapılıyorsunuz çünkü ekran dışında nazik, gerçek ve sempatik biri. Bu kadar genç yaşta sadece olgun ama savunmasız bir başrol performansı sunabilmekle kalmıyor, aynı zamanda hala tuhaf bir şekilde homofobik bir Hollywood’da tam teşekküllü bir LGBTİ+ müttefiki.

“Özellikle ilk büyük rolünüz için eşcinsel rolleri oynamamanız tavsiye edildi. ‘Herkes senin gay olduğunu düşünecek’ veya ‘Hiçbir şey için rol bulamayacaksın, ‘Asla bir hayran kitlesi oluşturamayacaksın,’ dendi.”

“Geleneksel ‘maskülen’ bir erkek değilim, bu yüzden beni olmadığım bir şeye zorlamaya çalışan insanlar oluyordu. Burada, erkekliğin ne olduğuna dair modası geçmiş bir fikirde erkeksi olarak kabul edilmeyebilecek bir eşcinsel rolü oynuyorum.”

Tersine, kusursuz bir Amerikan aksanıyla Benji’yi oynayan 23 yaşındaki İngiliz George Sear, kariyeri ve şovuyla biraz farklı bir deneyim yaşadı.

Kendini heteroseksüel olarak tanımlayan George, “Ezici bir şekilde, gerçekten olumlu oldu” diyor. “Bu karakteri oynamayı seviyorum ve bunun sorumluluğunu yerine getirmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım” diye konuşuyor.

“Ama dürüst olmak gerekirse, çevremde bu karakterleri oynamamak bile gerçekten bir düşünce değildi.”

Spektrumun diğer tarafında, Michael LGBTİ+ topluluğundan bazılarının eşcinsel roller heteroseksüel aktörlere verildiğinde rahatsız olurken, eşcinsel aktörlerin hala genellikle gizli kalmaları gerektiğinin kesinlikle farkında.

Michael “Bu rolde olduğum için LGBTİ+ topluluğundan kesinlikle bazı eleştiriler aldım… Ölüm tehditleri aldım, bu korkunç. Ama dizi benim için önemli. Ne kadar iyi olursam olayım, bunun olacağını bilerek geldim,’ diyor.

“Ama eşcinsel karakterleri oynayan, projelerini tanıtırken LGBTİ+ haklarını desteklemekle ilgili olan bazı heteroseksüel aktörler var, ama bir yıl sonra, proje bittiğinde, unutuluyor.”

“Müttefik olmak böyle olmaz, LGBTİ+ haklarını böyle destekleyemezsiniz. Eğer gerçek bir müttefik değilseniz, o zaman ne yapıyorsunuz?”

“Victor’u oynamak bir onur ve büyük bir sorumluluk. Bunu doğru bir şekilde temsil etmek için bu projeye girdim. Bu hikayeyi yaşayan herkesin dizi tarafından temsil edildiğini hissetmesini sağlamak için kendimi gerçekten yüksek bir standartta tuttum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.