.  

Meksika’nın İki Eyaletinde Evlilik Eşitliği Tanındı

İki Meksika eyaletindeki milletvekilleri, evlilik eşitliği üzerindeki yasakları kaldıran reformları onayladılar.

 

Salı günü, Meksika’nın Sinaloa eyaleti, evlilik eşitliğini ve eşcinsel birlikte yaşamayı fiilen yasaklayan dilin yasalardan çıkarılmasını onayladı. Yerel Aile Yasasında yapılan reformlar 17 çekimser oyla da olsa oybirliğiyle kabul edildi ve şimdi nihai onay için valiye gidiyor. Benzer bir evlilik eşitliği reformu Çarşamba günü Baja California eyaletinde kabul edildi, ancak yerel Medeni Kanunda yapılan değişikliklerin şimdi eyalet içindeki beş yerel yönetimden üçü tarafından onaylanması gerekiyor. Meksika Yüksek Mahkemesi, 2015 yılında evlilik eşitliğini yasaklayan yasaların anayasaya aykırı olduğunu tespit etti, ancak ülke eyaletlerinin yaklaşık üçte biri, karara uymak için yasalarında reform yapmayı reddetti.

 

Bir yasa koyucu ve Eşitlik Komisyonu, Cinsiyet ve Aile Başkanı Francisca Abello, yerel haber kanalı teleSUR’a,

“Her bir vatandaşın mutluluğu özgürlük, güvenlik ve eşitlikten oluşur… ikinci kategori vatandaşlar olmamalı” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde Latin Amerika ve Karayipler konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacı olan Cristian González Cabrera,

“İlişkilerinin herkes gibi tanınmayı hak eden eşcinsel çiftler için harika bir haber” diye tweet attı.

Puerto Vallarta Daily News’de yer alan bir rapora göre, Sinaloa’daki milletvekilleri oybirliğiyle eyaletin Aile Yasası’nın 40 ve 165. maddelerine yönelik reform önlemleri lehinde oy kullandı. Yasa daha önce evlilik eşitliğini ve eşcinsellerin birlikte yaşamasını yasaklamıştı. Tedbir 23 oyla oybirliğiyle kabul edildi, ancak 17 milletvekili çekimser oy kullandı. Reformların şimdi vali tarafından onaylanması gerekiyor.

Bu arada, Baja California eyaletindeki yasa koyucular üçüncü denemede benzer reformları onayladılar. Milletvekilleri, reform tasarısını daha önce 2020 ve 2019’da iki kez geçirmeye çalışmışlardı. Yeni yasa, özellikle evliliği veya birlikteliği yalnızca bir erkek ve bir kadınla sınırlı olarak tanımlayan dili kaldırıyor. Tasarının şimdi eyaletteki beş yerel yönetimden en az üçü tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Juan Manuel Molina, KYMA News’e verdiği demeçte, “Baja’daki insanların buna karşı olmadığı açık” dedi. Molina, LGBTİ+ topluluğu ve diğer nedenleri savunan solcu MORENA veya Ulusal Yenilenme Hareketi partisinin delegesi.

Her iki önlem de eyaletlerini, evlilik eşitliğini yasaklayan yasaların anayasaya aykırı olduğunu tespit eden Meksika Yüksek Mahkemesi’nin 2015 kararına uygun hale getirmek için kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.