Macaristan, “Fazla Eşcinsel” Olduğu Gerekçesiyle Eurovision’dan Çekildi!

 Macaristan, “Fazla Eşcinsel” Olduğu Gerekçesiyle Eurovision’dan Çekildi!
Digiqole ad

Eurovision, Macaristan’a fazla ‘eşcinsel’ geldi!

Her ne kadar resmi olarak bir sebep belirtilmemiş olsa da, ülkenin sağcı hükümetinin ve medya patronlarının her sene düzenlenen popüler şarkı yarışmasının “onlar için fazla eşcinsel” olduğunu düşündüğü, ve bu yüzden yarışmadan çekildiği iddia ediliyor.

Çekilme kararı, Başkan Viktor Orbán’ın doğum oranlarını arttırmak ve insanları buna teşvik etmek için “önce aile” politikasını başlattığı LGBT karşıtı söylemlerinden geliyor.

Macaristan’ın kamu yayıncısı MTVA’dan bir kaynak, The Guardian’a, Eurovision’ın LGBT kültürü ile olan ilişkisinin bu kararı etkilediğini söyledi. “Şaşırmadım. Bu, MTVA’nın örgütsel kültüründen kaynaklanıyor,” dedi.

Spiker ve hükümet yanlısı bir derginin editörü olan Andras Bencik, Eurovision’u “eşcinsel filosu” olarak nitelendirdi ve ülkenin akıl sağlığının yarışmadan çekilerek gelişeceğini iddia etti.

“Alınan kararı haklı buluyorum. Macaristan’ın eşcinsel filosu olan bu şarkı yarışmasından ayrılmasıyla ruh sağlığı gelişecek.”

“Birçok genç insan yarışmayı 18 yaşının altındakilerin izleyebileceği bir şey olarak düşünüyordu ancak bu yarışmada toplum ahlakı mahvediliyor, çığlık atan travestilere ve sakallı kadınlara yer veriliyor.”

Her ne kadar Orbán’ın sözcüsü söylenilenleri Twitter’da “sahte haber” diye nitelendirse de, Macaristan’ın popüler internet sitesi index.hu’da, ülkenin yarışmadan “fazla eşcinsel olduğu” gerekçesiyle çekildiği ileri sürüldü.

Avrupa Yayın Birliği, “EBU üyeleri zaman zaman Eurovision Şarkı Yarışması’na ara vermek istemesi nadir görülen bir şey değil. Yayıncıları MTVA’nın yakın zamanda Eurovision Şarkı Yarışması ailesine geri katılmasını umut ediyoruz,” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

82 Paylaşımlar
Paylaş82
Tweetle
Paylaş
Pin