Nasa, Dünyanın En Büyük ve En Güçlü Teleskobuna Homofobik Birinin Adını Vermek İstemediğini Açıkladı

 Nasa, Dünyanın En Büyük ve En Güçlü Teleskobuna Homofobik Birinin Adını Vermek İstemediğini Açıkladı
Digiqole ad

NASA’daki ekip, LGBTİ+ karşıtı iddialar nedeniyle çığır açan yeni teleskobun adını değiştirmeyi düşünüyor.

Etkileyici cihaz bu yıl içinde piyasaya sürülecek ve şimdiye kadar yaratılmış en güçlü ve en büyük teleskop olarak tanımlanıyor.

Ancak son teknoloji ürünü teknolojisinin yanı sıra, birçok gökbilimci ve LGBTİ+ aktivisti, cihazın isim babasının James Webb olmasına karşı çıktı.

1960’lar boyunca NASA’nın yöneticisi olan Webb, Apollo programı gibi ajansın en büyük projelerinden bazılarında yer aldı.

Ancak, hükümetin LGBTİ+ tasfiyesine katıldığı iddiasına dair sarsıcı kanıtlar ortaya çıktı.

Scientific American’ın bir raporuna göre, Webb 1949 ile 1952 yılları arasında müsteşarlık yaptığı dönemde, “eşcinseller ve seks sapıkları sorununu” tartışan bir dizi not hazırladı.

Bu LGBTİ+ karşıtı belgelerin, o sırada kuir topluluğuna yönelik zulme işaret eden bir senatöre gönderildiği iddia ediliyor.

Kanıtlar keşfedildikten kısa bir süre sonra, dört gökbilimci – Lucianne Walkowicz, Chanda Prescod-Weinstein, Brian Nord ve Sarah Tuttle – yeni teleskobu yeniden adlandırmak amacıyla bir dilekçe hazırladılar.

Dört astronom, “Değerleri çok şüpheli birinin adının böylesine önemli bir tesise verilmesi konusunda kamuoyu önünde tavır almamız gerektiğini düşündük. NASA’nın ayağa kalkıp tarihin doğru tarafında yer almasının zamanı geldi” diye yazdı.

Belge 1.250’den fazla imza topladı ve NASA baş tarihçisi Brian Odom tarafından bir soruşturma başlatıldı.

LGBTİ+ üzerine The Lavender Scare kitabını yazan tarihçi David Johnson, yeni bulguları açtı ve Webb’in zulme öncülük ettiğine dair hiçbir kanıt bulamadığını açıkladı.

Nature’a, “Onu herhangi bir liderlik rolüne sahip olarak görmüyorum” dedi.

Bununla birlikte, Webb’in LGBTİ+ kişilerin oluşturduğu “tehdit” ile ilgili bir Beyaz Saray toplantısına katıldığından bahsetti. Toplantının, kuir topluluğunu çevreleyen histeriyi yatıştırmak için yapıldığı iddia edildi.

Soruşturma tamamlandıktan sonra, nihai karar mevcut NASA yöneticisi Bill Nelson’a ait olacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin2