Natrans Kadınlar, Trans Kadınların Eşit Haklara Sahip Olmalarını Destekliyor

 Natrans Kadınlar, Trans Kadınların Eşit Haklara Sahip Olmalarını Destekliyor
Digiqole ad

Beş farklı kıtada yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre, natrans kadınların %80’i trans kadınların eşit haklara sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Thomas Reuters Vakfı’nın Kahire, Londra, Meksika, New York ve Tokyo’da 1,000 natrans kadın ile yaptığı ankette basit bir soru soruldu: “Trans kadınlar da natrans kadınlar ile aynı haklara sahip olmalı mı?”

798 kişinin evet, 37 kişinin hayır dediği katılımcıların geri kalanı ise cevap vermemeyi tercih etti.

Trans kadınlara en çok destek ise %89 evet ile Meksika’dan geldi. 13-24 Ağustos arasında yapılan çalışma, Londra ve New York’tan %87, Tokyo’dan %75 Kahire’den %62 evet cevabı aldı. 

Kahire sonucu, Mısır’daki anti LGBT tutumu yansıtıyor. 2013’teki bir başka çalışmada, Mısırın %95’nin eşcinselliğin kabulüne karşı olduğu saptanmıştı.

Mısırda eşcinsel ve transseksüeller ise cinsel yönelimler yasalara aykırı oldukları için tutuklanıp cezalandırılabiliyorlar.

İşler Japonya’da da parlak değil. Trans kadınlar, trans yerine “cinsel kimlik bunalımı” yaşayan kişiler olarak görülüyor.

LGBT hakları uzmanı Kyle Knight ise Japonya için bu oranın bile büyük bir gelişme olduğunu düşünüyor.

Londra ise biraz şaşırtıcı. Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen Onur etkinliği, bir kaç anti-trans aktivist tarafından saldırıya uğramıştı.

Anti-trans sloganlar atan ve broşürler dağıtan grup, trans kadınların diğer kadınlar ile ortak alanlarda bulunmasını istemediklerini belirtmişti.

Aktivistler yere yatarak yürüyüşü bloke etmeye çalışmış fakat konuşmalardan sonra protestolarına yürüyüşe eşlik ederek devam etme kararı almışlardı. 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Paylaşımlar
Paylaş32
Tweetle
Paylaş
Pin