Nike, İnsan Kanı Taşıyan Ayakkabıları Yüzünden Lil Nas X’i Dava Ediyor!

 Nike, İnsan Kanı Taşıyan Ayakkabıları Yüzünden Lil Nas X’i Dava Ediyor!
Digiqole ad

1.018 dolarlık ayakkabılar çoktan tükendi. 

Nike, Lil Nas X’in her tabanında bir hava kabarcığı içinde bir damla insan kanı içeren özelleştirilmiş ‘Şeytan ayakkabı’ serisinin arkasındaki şirkete dava açıyor.

Şirket ile Lil Nas X arasında bir ortak çalışma olan ve 1.018 $ fiyata satılan 666 çift spor ayakkabı şimdiden tükendi. 

Brooklyn merkezli MSCHF şirketinden altı işçi, ayakkabılar için kan bağışı yaptı. New York Times’s göre MSCHF, tost makinesi şeklindeki banyo bombaları ve lastik tavuk bongları gibi ürünleri satmasıyla zaten biliniyor.

Ayakkabıların piyasaya sürülmesi, Lil Nas X’in yeni şarkısı ‘Montero (Call Me By Your Name)’ ve yıldızın muhafazakarların şiddetli tepkisini çeken şeytana kucak dansı yapan bir müzik videosunun ardından geldi. 

Nike Pazar günü yaptığı açıklamada, “Lil Nas X veya MSCHF ile bir ilişkimiz yok,” dedi.

“Nike bu ayakkabıları tasarlamadı veya piyasaya sürmedi ve onları onaylamıyoruz.” 

Dün, Nike’ın bir ABD bölge mahkemesinde, “yetkisiz Şeytan Ayakkabılarının muhtemelen kafa karışıklığına neden olacağı ve MSCHF ürünleri ile Nike arasında hatalı bir ilişki oluşturacağı” iddiasıyla MSCHF’ye dava açtığı ortaya çıktı.

Aslında, Nike’ın bu ürünü yetkilendirdiği veya onayladığı yanlış inanışına dayanarak, MSCHF’nin Şeytan Ayakkabılarının piyasaya sürülmesine yanıt olarak Nike’ı boykot etme çağrıları da dahil olmak üzere pazarda meydana gelen önemli karışıklık göstergeleri zaten var.

Nike, şikayetinde, “Hangi ürünlerin üzerine Nike logosu olan “swoosh”u koyacağına ilişkin kararlar, MSCHF gibi üçüncü şahıslara değil, Nike’a ait” dedi. Nike, mahkemeden MSCHF’nin yetkisiz Şeytan Ayakkabıları için tüm emirleri yerine getirmesini ve derhal ve kalıcı olarak durdurmasını talep ediyor.

Lil Nas, evsiz bir çizgi film karakterinin davasına atıfta bulunan ve “Nike davasından sonra ben” başlıklı bir meme yayınladı.

Güney Dakota valisi Kristi Noem hafta sonu ters bir haç ve pentagram da bulunan ayakkabıları hedef aldı ve tweet attı: “Çocuklarımıza bu tür bir ürünün sadece iyi değil, aynı zamanda ‘özel’ olduğu söylendi. Ama neyin daha özel olduğunu biliyor musunuz? Onların Tanrı tarafından verilmiş ebedi ruhu.” 

“Ulusumuzun ruhu için savaşıyoruz. Çok savaşmalıyız. Ve akıllıca savaşmalıyız. Kazanmalıyız.” 

LNX buna cevap verdi: “Sen koca bir valisin ve burada lanet ayakkabılarla ilgili tweet atıyorsun. İşini yap!” 

Eşcinsel olan yıldız, geçtiğimiz günlerde TIME’a müzik videosuyla ilgili “Müzikte her şeyin güzel olduğu ve hiçbir şeyin gerçekten çığır açan ya da artık sohbet başlatmadığı bir zamana geldiğimizi hissediyorum. Aslında durumum ve tanıdığım pek çok insan için geçerli olan bir konuşmanın parçası olmak istiyorum,” dedi.

21 yaşındaki yıldız, “Oldukça dindar bir evde büyüdüm ve benim için çok korku temelliydi,’ dedi. 

“Küçük bir çocukken bile, yaptığım ya da yapmadığım her hatadan gerçekten korkuyordum. LGBTİ+ topluluğunun bir parçası olduklarını bilen ve bu duyguları hissederek büyüyen çocukların, iyi olduklarını ve kendilerinden nefret etmek zorunda olmadıklarını hissetmelerini istiyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin