Ortadoğu’nun En Büyük Onur Yürüyüşü Tel Aviv’de Gerçekleşti!

 Ortadoğu’nun En Büyük Onur Yürüyüşü Tel Aviv’de Gerçekleşti!
Digiqole ad

20. geleneksel LGBT kutlamalarına katılımda rekor kırıldı. Katılan isimler arasında Andy cohen ve Eurovision şampiyonu Netta Barzilai de vardı.

Ortadoğu, geçtiğimiz günlerde bölgedeki en büyük LGBT etkinliğine tanıklık etti. Çeyrek milyon insan, kavurucu güneşin altında, Ben Zion Bulvarı’ndan Charles Clore Parkı’na kadar yürüdü. Katılımcılar arasında İsrailli Eurovision yıldızı Netta Barzilai dikkat çekti.

https://instagram.com/p/BjxGQxGFWar/?utm_source=ig_embed

Bu yılki etkinliğin teması “Toplumdan Tarihe” idi. 2018 yılı, Tel Aviv Onur geleneğinin 20.yılı olması ve İsrail’in 70. yılı olması sebebiyle farklı bir anlam taşıyor.

Hafta boyu gökkuşağı bayrakları ile donatılan şehre etkinlik için turist akını oldu. Gelen isimler arasında Andy Cohen de vardı. Cohen geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı basın toplantısında,

“İnsan selini görünce nutkum tutuldu. Burada özellikle eşcinsel bir Yahudi olarak halkım tarafından hoş karşılanmak tarifsiz bir duygu.” ifadelerini kullandı.

“İsrail bayrağı ile Onur bayraklarını yan yana görmek de harika.”

Cohen coğrafyanın kaotikliğinden dem vurarak etkinliğin kucaklayıcılık ve eşitlik açısından önemini vurguladı. Katılanların arasında gözen çarpan diğer önemli isimlerden bazıları: Birleşik Krallık İsrail büyükelçisi David Quarrey, Likud Partisi’nin temsilcilerinden MK Meir Ohana ve Tel Aviv valisi Ron Huldai.

Huldai kalabalığa yaptığı konuşmada, “eşitlik sağlanana kadar her türlü kanuni bariyerleri aşacağına” dair söz verdi. İsrail’deki LGBT topluluğu nefret suçlarına karşı yasa kapsamında koruma altında olsa da, eşcinseller evlilik ve evlat edinme gibi haklardan mahrum.

ABD’deki bir çok yürüyüşün aksine, Tel Aviv etkinliği hükümet tarafından destekleniyor ve finansman için özel sponsorluk anlaşmalarına gerek kalmıyor. Bu durum ise bazı çevreler tarafından İsrail’in Filistin konusundaki tutumuna olan dikkatlerin dağıtılması için uyguladığı bir taktik olarak değerlendiriliyor.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

99 Paylaşımlar
Paylaş99
Tweetle
Paylaş
Pin