Oscar Ödüllü Eşcinsel Filmi ‘Call Me by Your Name’ Pekin Film Festivali’nden Çıkarıldı!

 Oscar Ödüllü Eşcinsel Filmi ‘Call Me by Your Name’ Pekin Film Festivali’nden Çıkarıldı!
Digiqole ad

‘Call Me by Your Name’in dağıtıcısı pazartesi günü, Çinli bir film festivalinin ödül kazanan romantik eşcinsel filmin programından çıkardığını açıklayarak ülkenin yaratıcı sanatlarda eşcinsel temalarıyla olan değişken ilişkisini ortaya koydu.

Sony Pictures Entertainment, Reuters’e, bu ay en iyi senaryo dalında Oscar kazanan filmin, Nisan’da başlaması planlanan Pekin Uluslararası Film Festivali’nden çıkarıldığını söyleyerek yorum yapmaktan kaçındı.

Eşcinsellik Çin’de yasadışı değil, ancak aktivistler toplumdaki bazı kesimlerin muhafazakar tavırları nedeniyle hükümetin ara sıra eşcinselleri sıkıştırdığını söylüyor.

Geçtiğimiz sene Temmuz’da, ülkenin batısındaki şehirlerden Chengdu’da bir mekan, LGBT konferansını, çakışan organizasyonları bahane ederek iptal etmişti.

‘Call Me by Your Name’in festivalden geri çekilmesi Çin’in medyadaki içerikler üzerinde baskısını arttırdığı bir dönemde geldi. Parlamento bu ay Başkan Xi Jinping’in dönem sınırlarının kaldırılmasına ve film, haberler ve yayınların Komünist Parti’nin tanıtım departmanına devredilmesine karar verdi.

Pekinli film analisti Wu Jian konu hakkında şöyle konuştu:

“Bu film Çin’deki politik çevreyle uyuşmazlık içinde, geri çekilmiş olması Çin için bir utanç kaynağı.”

Çin’de uzun zamandır şiddet ve cinsel içerikler sansürleniyor ve ülkede yapılan filmler gittikçe sosyalist çekirdek değerler çevresinde odaklanıyor. Eşcinsel temalı filmlerin bazıları yasaklanmakla beraber karışık tepkiler toplamışlardı. 

Pekin LGBT Merkezi’nin yöneticisi Xin Ying konu hakkında belirli bir politika olmadığı için sık sık kafalarının karıştığını söylerken, medyaya yapılan son düzenlemelerle kesin bir cevap almanın gittikçe zorlaştığını ekledi.

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin