Pete Buttigieg, ABD’nin ilk Açık Eşcinsel Kabine Üyesi Oldu

 Pete Buttigieg, ABD’nin ilk Açık Eşcinsel Kabine Üyesi Oldu
Digiqole ad

Belediye Başkanı Pete artık Bakan Buttigieg.

Pete Buttigieg, Kabine pozisyonu için aday gösterilen ve Senato tarafından onaylanan ilk LGBTİ+ kişi oldu.

Buttigieg, iki partili bir oylamayla Ulaştırma Bakanı olarak onaylandı. Buttigieg, 86’ya 13’lük iki partili bir oyla Ulaştırma Bakanı olarak göreve seçildi.

Bu randevu ve onay ile Buttigieg, tarihi bir siyasi yükseliş gerçekleştirmiş oldu.

2019’un sonunda küçük bir kasaba olan Indiana, South Bend’in belediye başkanlığından o baharda ilk Demokrat cumhurbaşkanı adayı oldu ve ardından Ocak 2020’de büyük bir partinin eyalet ön seçimlerini veya delegelerini kazanan ilk eşcinsel kişi oldu. Mart ayında çekilmeden önce bir an için en iyi yarışmacılardan biri haline geldi. Bunun yerine, Joe Biden’ın sonunda başarılı olan kampanyasının en iyi temsilcilerinden biri oldu.

Buttigieg, seçim bitmeden hemen önce LGBTQ Nation’a,

“Bizim için önemli olanın bir kısmı, yalnızca Beyaz Saray’ı değil, diğer büroları da geri kazanmaktır,” dedi.

Sekreter Buttigieg, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde onaylanmış ilk açık eşcinsel Kabine üyesi. Böylelikle Buttigieg, Amerikan tarihinin en yüksek rütbeli açık siyasi yetkililerinden biri de olmuş oldu.

Sözcü Drew Anderson, “Indiana Demokrat Partisi, Hoosiers için başardığı tüm çalışmalar ve Biden-Harris İdaresi altındaki Ulaşım Departmanını yönetirken elde edeceği başarılar için Bakan Buttigieg ile gurur duyuyor” dedi.

“Buttigieg, masada LGBTİ+ Amerikalılar da dahil olmak üzere tüm seslerin ne anlama geldiğinin gerçek bir örneği ve o ana kadar belirli hayallerin mümkün olmadığına inanan pek çok kişi için ilham kaynağı olacak.”

“Şimdiye kadar ilk kez, açık bir LGBTİ+ kişinin ABD Senatosu tarafından Kabine düzeyinde bir pozisyona sahip olduğu onaylandı. Out & Equal Workplace Advocates CEO’su Erin Uritus, bu büyük bir haber” dedi.

“Bugün LGBTİ+ Amerikalıların kendimizi ulusal liderlikte görmesi daha da kolay.”

LGBTQ Victory Institute Başkanı ve CEO’su Belediye Başkanı Annise Parker, “Pete, iki partili ezici bir destekle asırlık bir siyasi engeli yıktı ve bu da daha fazla LGBTİ+ Amerikalı’nın yüksek profilli atamaları takip etmesine yol açtı” dedi. “Pete’in onay duruşmasında kocasına bakarken ifade vermesi, bu benzeri görülmemiş siyasi anı tanımlayan güçlü imgeler arasında olacak ve Amerika’nın sosyal adalete doğru hareketinde bir kilometre taşı olarak hatırlanacak.”

Biden, Buttigieg’i pozisyon için adayı olarak ilk tanıttığında şunları söyledi,

“Pete’i kampanya yolunda tanıdım. O, tanışacağınız en zeki ve en alçakgönüllü insanlardan biridir. Merkezden bir belediye başkanı, bir yönetim uzmanı, büyük yürekli bir politika, bir gazi, Birleşik Devletler Donanma Rezervinde bir teğmen, belediye başkanıyken Afganistan’da görevlendirilmiş bir istihbarat subayı. Eski siyaseti geride bırakmaya kararlı, yeni fikirlere sahip yeni bir ses.”

Başkan Biden, geçen yıl seçim kampanyasında “Bunu daha önce hiç yapmadığımı sanmıyorum, ama bana oğlum Beau’yu hatırlatıyor…. Bir erkeğe veya kadına verebileceğim en büyük iltifat bu.” Beau Biden, 2015 yılında beyin kanseri nedeniyle vefat etti.

Onay duruşmaları için yaptığı açılış konuşmasında Buttigieg, bu tarihi anı kocasına teşekkür etmek için kullandı.

Pete,

“Bugün benimle birlikte olan kocam Chasten Buttigieg’i tanıtmak için bir dakikanızı ayırmak istiyorum. Yanımda olduğu için gerçekten gurur duyuyorum. Ayrıca, kendisine birçok fedakarlığı ve kamu hizmetini sürdürmemi mümkün kılan desteği için teşekkür etmek istiyorum.” Dedi.

Şu anki Başkan Yardımcısı Kamala Harris dışında, Sekreter Buttigieg, şimdiye kadar Biden Kabinesinde yer kazanan tek eski 2020 başkan adayı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin