.  

Şok Edici Araştırma Sonuçlarına Göre Genç Yetişkinlerin Çoğu HIV Pozitif Bireylere Sarılmaktan Kaçınıyor!

Yeni bir anket, genç yetişkinler arasında HIV farkındalığının eksikliğini ortaya koydu.

Merck ve HIV Initiative Prevention Access Kampanyası ile ortak yapılan bir proje, bu kuşaktaki bireylerin HIV’in nasıl bulaştığıyla ilgili bilgisinin ne kadar korkunç derecede düşük olduğunu ortaya çıkardı.

 

Anahtar bir bulgu, HIV negatiflerin %23’ü, HIV hakkında bilgi sahibi olmadığını veya çok az bilgi sahibi olduğunu öne sürdü. Bu sayı Z Kuşağındaki katılımcılar arasında %41 oranındaydı.

 

Bu farkındalık eksikliği nedeniyle HIV negatif bireylerin %28’inin, HIV pozitif bireylerle sarılma, konuşma ve arkadaş olmaktan kaçındıklarını itiraf etmelerine neden oldu.

HIV, gündelik temas yoluyla bulaşmaz.

Prevention Access Kampanyasının yetkili müdürü Bruce Richman,

“Bilimsel gelişmelere ve yıllarca süren HIV korunması ve eğitimlerine rağmen, bulgular rahatsız edici bir eğilime işaret ediyor: Genç yetişkinler HIV’in temelleri hakkında yeteri şekilde bilgilendirilemiyor,” dedi.

Ek olarak ankette yer alan HIV negatifler ve Z kuşağı katılımcıları, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan HIV kadar endişe etmediklerini söyledi. Ancak ankette yer alan katılımcıların yarısından fazlası prezervatif veya temas öncesi profilaksi (PrEP) kullanmıyordu.

Diğer bir tarafta HIV pozitif bireylerin %90’ı, arkadaşlarını ve ailelerini kaybetme korkusu, duygusal, zihinsel veya fiziksel istismara uğrayabilme ihtimali nedeniyle pozitif olduğunu paylaşmaktan kaçındığını söyledi.

HIV pozitif olan Z kuşağının %39’unun ve milenyum doğumluların %28’inin, HIV nedeniyle, yeni bir ilişkiye veya cinsel ilişkiye girmekte zorlandığı ortaya çıktı. Bunun sonucu olarak Z kuşağının %68’inin ve milenyum doğumlu olanların %65’inin cinsel ilişkiden uzak durduğu bulundu.

Bunlara ek olarak, milenyumların %70’i ve Z kuşağının %60’ı, HIV virüsüne prezervatif veya PrEP kullanmadıkları için yakalandıklarını söyledi.

Richman,

“Bu bulgular, ABD’deki krizin henüz sona ermediğinin kanıtıdır. Amerika’daki gençler arasında HIV ve cinsel sağlık hakkında gerçek bir konuşma gerçekleştirmenin, HIV hakkında bilinen yanlışları düzeltmek ve bunlarla mücadele etmek için yenilikçi ve kapsayıcı girişimler başlatmanın zamanı geldi.”

Araştırma, 17 Haziran – 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmada 23-26 yaşları arasında milenyum doğumlular ve 18-22 yaşları arasında Z kuşağı dahil olmak üzere 1595 katılımcı yer aldı. Her biri HIV pozitif veya negatif olarak rapor edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.