fbpx   .  

Tam 10 Ülke ve 25 Şehir, 2030 Eşcinsel Oyunlarına Ev Sahipliği Yapmak İçin Kıyasıya Rekabet Ediyor!  

Muhtemel teklif sahiplerinin uzun listesi açıklandı ve altı kıtadan yarışmacılar, Eşcinsel Oyunları Federasyonu’ndan bilgi istedi.

Dünyanın en büyük LGBTİ+ kapsayıcı çoklu spor etkinliklerinden biri olan Eşcinsel Oyunları için start verildi. 

Pandeminin neden olduğu bir yıllık gecikmenin ardından Hong Kong ve Guadalajara’da ortaklaşa düzenlenen en son Eşcinsel Oyunları, her ne kadar iki bölgedeki toplam katılımcı sporcu sayısı Paris 2018’dekinden oldukça düşük olsa da, pek çok kişi tarafından göreceli bir başarı olarak nitelendirildi.

 

Eşcinsel Oyunları Federasyonu Valencia 2026’da daha güçlü bir katılım olmasını umuyor ancak bunun da ötesinde, 2030 için teklif verecek ekiplerin süreç hakkında bilgi talep ettiği şehirlerin uzun bir listesi yayınlandı.

İşte o liste: 

Kuzey Amerika: Edmonton, Vancouver (her ikisi de Kanada); Atlanta, Birmingham, Boston, Denver, Honolulu, Miami, Minneapolis, Oak Creek, San Antonio, San Diego, Seattle (tümü ABD)

Güney Amerika: Sao Paulo (Brezilya)

Afrika: Cape Town, Johannesburg (her ikisi de Güney Afrika)

Asya: Taipei (Tayvan)

Avrupa: Frankfurt (Almanya); Atina (Yunanistan); Liverpool, Londra (her ikisi de Birleşik Krallık)

Okyanusya: Adelaide, Melbourne, Perth (tüm Avustralya); Auckland (Yeni Zelanda)

Bu ön aşamadaki ilgi düzeyi, FGG’nin Yer Seçimi Sorumlusu Austin Manning tarafından “rekor kırma” olarak nitelendirildi.

Manning, “Dünyanın dört bir yanındaki bölgeler ve ülkeler insan haklarını korumak ve herkes için eşitliğe giden yolları yaratmak için yasal ve sosyal önlemler almaya devam ederken, 2030 Uzun Listesi, LGBTİ+ topluluğunu yurtiçinde ve yurtdışında güçlendirmeye, canlandırmaya ve kutlamaya kararlı 25 şehri içeriyor” dedi.

25 şehirden sekizi geçen sefer kaçırdıkları sürece geri dönmek istiyor. Auckland, San Diego ve Taipei 2026 için sondan bir önceki kısa listeye girerken Cape Town, Liverpool, Minneapolis, Sao Paulo ve Seattle da tekliflerini sundu.

Bir hafta sürecek Eşcinsel Oyunlarının dört dönem içinde üçüncü kez Avrupa’da düzenlenmesi ihtimali zayıf görünse de Liverpool umutlu olmaya devam ediyor.

Liverpool’daki LCR Pride Vakfı, geçen yıl kentin LGBTİ+ takvimindeki bir diğer önemli etkinlik olan Eurovision’a başarıyla ev sahipliği yapmasının ardından bu yıl da teklifin arkasında duruyor.

LCR Pride Vakfı CEO’su Andi Herring şunları söyledi: “LCR Pride Foundation’ı kurduğumuzdan bu yana hedeflerimizden biri de Eşcinsel Oyunlarına ev sahipliği yapmaktı. Beş yıl sonra, şehir bölgemizin 2030 Oyunları için uzun listede yer aldığını görmek harika ve böyle iyi bir şirketin arasında olmaktan mutluluk duyuyoruz.

“Liverpool Şehir Bölgesini Birleşik Krallık’taki en LGBTİ+ dostu bölge haline getirme kararlılığımız güçlenerek devam ediyor… Bölgenin zengin spor geçmişi ve dünya çapındaki ünü ile birleşince şehir bölgesi uygun bir ev sahibi haline geliyor.”

Eurovision, Liverpool şehir bölgesine tahmini olarak 70 milyon dolar kazandırdı. FGG, Eşcinsel Oyunlarının sağladığı ekonomik desteğin daha da etkili olabileceğini söylüyor ve Paris 2018’i 117 milyon dolar bandına yerleştiriyor.

Mart ayında, 25 muhtemel şehir teklifi, bir sonraki aşamaya geçmek istiyorlarsa hangi belgeleri sağlamaları gerektiğini öğrenecekler.

FGG, bu belgelerin “ev sahipliği yapmayı planladıkları sporlar, kullanmayı planladıkları tesisler, finansman, organizasyon yapısı ve daha fazlası gibi çok çeşitli konuları” kapsadığını söylüyor.

Bu aşamadan sonra temsilciler, FGG’nin Ekim ayında Washington, D.C.’de yapılacak olan bir sonraki yıllık genel toplantısına davet edilecek ve burada bir ön teklif kitabı sunmaları ve soruları yanıtlamaları beklenecek.

Üç şehrin son aşamaya kalmasının ardından 2030 XIII Eşcinsel Oyunları’nın muhtemel ev sahibi Kasım 2025’te Valencia’da düzenlenecek FGG zirvesinde belirlenecek.

Vancouver, 2030 yarışmacıları arasında daha önce 1990 yılında Eşcinsel Oyunlarına ev sahipliği yapmış olan tek şehir. Toplamda Kuzey Amerika daha önceki 11 organizasyonun altısına ev sahipliği yaptı.

2030 Eşcinsel Oyunları’na daha 6 yıl var ama şimdiden bu rekabet büyük heyecan yaratmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.