fbpx   .  

Tarihte İlk Kez Lübnanlı Politikacılar LGBT Hakları İçin Mücadele Ediyor!

İlk defa Lübnanlı politikacılar, ülkedeki LGBT hakları hakkında konuşuyor ve mücadele ediyorlar.

CNN’in haberine göre, dokuz yıldır ilk defa Lübnan’ın bir sonraki yönetimini belirlemek  için bir seçim yapılıyor ve tarihte ilk defa kuir kişilerin hakları direkt olarak konuşuluyor. Yaklaşık 100 Lübnanlı yetkili LGBT haklarını savunuyor ve bu, Arap dünyasındaki en yüksek onaylanma seviyesi.

 

Tehlikeye rağmen aktivistler, LGBT’lerin sesinin duyulması için ellerinden geleni yapıyorlar. En çok göz önünde olan ise bölgede LGBT’lerin hakları için savaşan ve Lübnan’ın ‘başka bir erkeği sevmeyi’ yasaklayan 534 sayılı kanunu yüzünden hapis cezasıyla yüz yüze olan Ameen Rhayem.

 

Rhayem ve diğer LGBT hakkı savunucuları Beirut-baed adındaki cinsel haklar grubu ve Arap Özgürlük ve Eşitlik Derneği tarafından hazırlanan bir videoda görünmüşlerdi. Videoda aktivistler izleyicileri, eşcinselliğin suçtan arındırılması için çağrılar yapan ve gay, lezbiyen, biseksüel veya transseksüel Lübnanlılar için bölgeyi daha güvenli hale getirmeyi uman politikacılara yönlendiriyor.

Geleneksel parti politikaları ülkenin LGBT vatandaşlarına davranışından fazlasını değiştirdi. Aktivistler geleneksel parti sınıfının ülkenin borçlarını arttırdığını, altyapı problemlerine ve artan işsizlik oranlarına sebep olduğunu söylüyor. Ancak ülkeyi geliştirmek için sosyal değişim yaratmak, ülkenin LGBT topluluğunu desteklemeden olmayacak.

Bağımsız Kollouna Watani listesinden aday olan Rania Masri şöyle konuştu:

“Tüm ayrımcılık politikalarını sonlandırmak istiyoruz. Doğal olarak bu LGBT topluluğunu da kapsıyor.”

Tartışmalardaki bu değişim ülkenin genç seçmenlerinin giderek artan öneminden de kaynaklıyor. Yaşları 21-29 arasında olan Lübnan vatandaşları ilk defa oy kullanıyorlar, bu da birçok sosyal konunun seçimler sırasında oylanmasına sebep oluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.