fbpx   .  

Trans Bireylerin Hayatlarını Onurlandıran ve İyileştirmeyi Amaçlayan 7 Harika Sanat Eseri

Dünyanın dört bir yanında, trans bireylerin hakları, göz alıcı sokak sanat eserleri ile onurlandırılıp savunuluyor.

Trans haklarını onurlandırmak için yapılmış ilk anma duvarı, geçen hafta, Amerika’nın Philadelphia eyaletinde açılışını yaptı

“Biz Evrenseliz” isimli anma duvarı, sanatçı Kan Yangni ve Morris Home adında, alkol ve uyuşturucu bağımlısı kuir bireyler için kurulmuş rehabilitasyon merkezinin sakinleri tarafından yapılmış.

 

Yangni, USA Today’e yaptığı açıklamada: “Bence trans olmak gerçekten harika bir şey,” diye açıklıyor.

“Olduğum şeyden gurur duyuyorum, ama biliyorum ki yaşadığımız dünyada herkes böyle düşünmüyor, ve dolayısıyla benim de içinde bulunduğum topluluk oldukça zorluktan geçiyor.”

“Bu yüzden de yaratmak istediğim şey, yaşadığımız zorluklara karşı kocaman bir kucaklama gibi hissettirirken, aynı zamanda da sevgi dolu ve sıcak bir şekilde de ‘Biz buradayız ve biz varız’ diyebilen bir eserdi.”

220 metre-kare büyüklüğündeki duvar parlak renkler, çiçekler, bir kelebek ve iki Morris Home sakininin suratlarını içeriyor. Aynı zamanda bu merkezin sakinlerinin yazdığı: “Biz transız”, “biz dayanıklıyız”, “biz mutluyuz”, “biz öfkeliyiz”, “biz evrenseliz” gibi sloganlar, duvarı süslüyor.

Philadelphia’daki bu anma duvarı, Amerika ve İngiltere’de, trans haklarını onurlandırmak için yapılmış bir dizi duvar sanatı, yeniden adlandırılan parklar ve heykellerden en yenisi.

Bunlardan bazıları anma için yapılırken, bazıları ise şiddete dikkat çekmek için yapılan eylemler. Bu yapılardan bir çoğu da, açılışlarından sonra ya kapatılmış ya da kaldırılmışlar. Trans öncü Marsha P. Johnson’ın anısını onurlandıran eserlerden, günümüzde trans insanların yaşadığı problemleri yansıtmayı amaçlayan eserlere; işte bu etkileyici eserlerden 6 tanesi.

Bristol, Birleşik Krallık: Trans sağlığı krizine vurgu yapan anma duvarı

Ekim 2021’de, Bristol kentindeki aktivistler, Birleşik Krallıktaki trans bireylerin sağlık hakları konusunda yaşadığı belirsizlikleri yansıtan bir anma duvarı boyadılar.

Devletin sağladığı cinsiyet kliniği hizmetinden yararlanmak için, ülkenin Güneybatısında bekleme süresinin ortalama 4 yıl, bazen ise 5 yıl olduğunu belirtiyor, duvarı boyayan trans aktivist ayrıca hormon ve cinsiyet uyumlama operasyonlarına ulaşmak için de 3 ila 5 yıl daha beklenmesi gerektiğini söylüyor. 

Bu devlet sağlık kurumunun amaçladığı 18 hafta bekleme süresine tamamen aykırı bir durum.

Anma duvarının üstünde: “Biz özel muamele istemiyoruz” ve “Biz sadece beklerken ölmek istemiyoruz” gibi sloganlar yazıyor.

New York, Amerika: Kuir aktivistler, trans hakları öncüsü Marsha P. Johnson’ın büstünü bir parka diktiler

Marsha P. Johnson, kendini evsiz kuir gençlere yardım etmeye adamış Sokak Travesti Eylem Devrimcileri’ni (STAR) kurdu, 1969 Stonewall ayaklanmasında etkili oldu ve yaşamı boyunca LGBTİ+ topluluğunun haklarını ilerletmek için yorulmadan savaştı.

Mayıs 2019’da Johnson ve STAR kurucu ortağı Sylvia Rivera’nın New York’ta bir anıtla onurlandırılacağı açıklandı, ancak o zamandan beri iki yıl içinde proje tamamlanmadı.

Böylece, Johnson’ın 75. doğum günü olan 24 Ağustos’ta, bir grup New York aktivisti meseleyi kendi ellerine aldı.

Kuir sanatçı ve seks işçisi Jesse Pallotta tarafından şekillendirilen Johnson’ın bir büstü, tarihi Stonewall Inn’in yakınındaki Christopher Park’a dikildi.

Yazar, aktivist ve konuşmacı Eli Erlick, Twitter’da büstün fotoğraflarını paylaştı ve şunları yazdı: “Doğum günün kutlu olsun Marsha! Bu sabah erken saatlerde, bir grup arkadaşım ve ben, Christopher Park’ta Marsha P Johnson’ın bu büstünü diktik.”

“Şehrin ilk trans heykeli ve – şaşırtıcı bir şekilde – New York parklarındaki 800 anıt arasında yalnızca sekizinci kadın heykeli!”

Norwich, İngiltere: Bimini Bon Boulash ‘trans hakları’ duvar resminin boyanmasından sonra tepkiliydi.

Drag Race ikonu Bimini Bon Boulash’ı kutlayan bir duvar resmi Mart 2021’de Norwich’teki Pottergate geçidinde boyandı. Bu duvar resmi yerel sanatçı Knapple ve trans aktivist Sharpay Salazar tarafından yapıldı.

Duvar resminde Bimini, ikonik Norwich City Futbol Kulübü forması giyerken tasvir ediliyordu ve trans haklarını destekleyen ilham verici bir mesajlar içeriyordu.

Ancak, boyanmasından sadece birkaç gün sonra, duvar resmi bir vandalizm eylemiyle boyandı.

Bimini Bon Boulash, vandallara, “ben olmaktan asla vazgeçmeyeceklerini” söyleyerek karşılık verdi.

Devam etti: “Varlığımıza katılmayan insanlar olsa bile, gerçek anlamda kuir bir deneyim yaşamaktan asla çekinmeyeceğim.

“Trans hakları insan haklarıdır ve bu mesajı sonuna kadar ileteceğim. Sevgi, pozitiflik ve nezaketi tasvir eden bir mesajla tehdit edildiğini veya korkutulduğunu hisseden insanlar için üzülüyorum.”

New York, Amerika: Bir parkın adı Marsha P. Johnson parkı olarak değiştirildi

New York’un Brookyln’daki East River Eyalet Parkı, 2021’de Marsha P. Johnson olarak yeniden adlandırıldı.

Ancak, anma sorunsuz gitmedi: Johnson’ın ailesinden gelen şikayetler üzerine park için ilk planlar rafa kaldırıldı.

Siyah trans aktivistler ayrıca parkın içinde yer alan “sert termoplastik renkler ve uzatılmış çimento levhalar” hakkında endişelerini dile getirirken, Johnson’ın kuzeni, şehri onun adını tanıtım için “sömürmekle” suçladı.

Park tasarımları daha sonra elden geçirildi ve farklı bir plan ortaya çıktı. Çimento levhalar gitmiş, yerine yeşillik ve kütük banklar konmuştu. Johnson’ın planlanmış bir duvar resmi, Johnson tarafından yazılmış bir şiirin yer aldığı bir mozaikle birlikte bir dizi hatıra plaketi ile değiştirildi.

Chicago, ABD: Sokak duvar resmi, şiddetle öldürülen Afrikan-Amerikalı transları anıyor

2020 yazında, Chicago’daki yerel sanatçılar, şiddete maruz kalan yüzlerce siyahi transı güçlü bir sokak duvar resmiyle onurlandırmak için bir araya geldi.

Andersonville, Catalpa Bulvarı’ndaki caddenin karşısına “Black Trans Lives Matter” kelimelerini taşıyan duvar resmi, sanatçılara zamanları ve malzemeleri için 4.000 dolar bağışta bulunan komşuların yardımıyla 22 sanatçı ve sanat grubu tarafından oluşturuldu.

Katılan her sanatçı, duvar resmine bireysel bir mektup ekledi. Bir sanatçı, Bailey Funk, B harfine “adlarını söyleyin” kelimelerini boyadı ve diğerlerinin duvar resminin etrafına isimleri boyamalarını istedi, her biri ölümlere anlam vermek için renk kodlu şekilde boyanmış.

Pembe ile yazılanlar polisin son beş yılda öldürdüğü kişileri gösterirken, sarı ile yazılanlar 1975’ten beri polis tarafından öldürülen silahsız azınlık insanları ifade ediyor.

Hollywood, Amerika: Bütün Afrikan-Amerikalıların hayatları önemlidir

Hollywood Bulvarı’nda trans, non-binary ve gökkuşağı Onur bayraklarının renklerinde “All Black Lives Matter” kelimelerinin büyük bir tablosu kalıcı olarak sergileniyor.

Mayıs 2020’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından Black Lives Matter hareketinin yeniden canlanmasının ardından kurulan Highland Avenue ile Orange Drive arasındaki blok uzunluğundaki mesaj, 13 Haziran 2020’de yüzlerce gönüllünün yardımıyla boyandı.

Ertesi gün, Los Angeles’ta on binlerce insan, 27 yaşındaki Dominique “Rem’Mie” Fells ve 25 yaşındaki Riah Milton’ın vahşice öldürülmesini protesto etmek için Los Angeles’ta yürüdü.

Ağustos 2020’de “All Black Lives Matter” kurulumunun kalıcı olarak yerinde kalacağı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.