fbpx   .  

Trans Genç Saçını Kesip ‘Erkek’ Kıyafeti Giymezse Okuldan Atılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da öğrencinin tıbbi tedavisini kontrol etmek istediği bildirildi.

Singapur’daki bir okul, bir trans kızı saçını kesmediği ve erkek üniforması giymediği sürece okuldan atmakla tehdit ediyor. Ashlee olarak tanımlanan 18 yaşındaki öğrenci, Reddit’teki bir gönderide şok edici iddialarda bulundu ve burada okulu Millenia Enstitüsü’nün doktoruna ebeveynlerinin tam rızasına sahip olmasına rağmen tedavi için Eğitim Bakanlığı’na danışması ve kendisiyle ilgili talimatları uygulaması gerektiğini söyledi. Okul daha sonra suçlamaları reddederken, Singapur’daki bir grup LGBTİ+ grubu Ashlee’yi destekleyen ve çektiği çilenin tüyler ürpertici ayrıntılarını veren bir mektup imzaladı.

 

Ashlee,

“Devlet okulumdaki (Eğitim Bakanlığı) okulundaki derslere geri dönmem esasen yasaklandığından, bakanlığın bir hedefi haline geldim,” diye yazdı.

Bir erkek okulunda öğrenci olarak hayatının nasıl “uyum sağlayamadığı ve sürekli zorbalığa uğradığı” için hayatının en kötü dönemi olduğunu anlatmaya devam etti çünkü “çok yumuşaktı’ ve zorbalarla başa çıkmak için ‘erkek gibi davranması’ gerekiyordu. Ancak karma eğitim veren bir ortaokuldan mezun olduktan ve yeni teşhis edilen cinsiyet disforisi için tedavi gördükten sonra işler düzeldi. Ashlee’ye göre, okul ve hükümet kendisini tedavisine ve özel hayatına soktuktan sonra işler berbat bir hal aldı.

Tam da doktorunun tavsiyesi üzerine hormon tedavisine başlamak üzereyken, bakanlık müdahale etti. “Görünüşe göre ‘devlet okullarındaki öğrenciler bizim kontrolümüz altında ve tedavileri hakkında her türlü hak ve sözümüz var’ ‘diyerek müdahale ettiler. Okul ayrıca, Ashlee’nin kızların değil erkeklerin kıyafet ve saç kurallarına uymasını talep etti ve gördüğü herhangi bir muamele sonucunda erkek üniforması giymediği takdirde okuldan atılacağı tehdidinde bulundu.

Ashlee’nin ifşası, Singapur’daki 60 LGBTİ+ grubunu bir destek mektubu imzalamaya ve talepleri için okula ve hükümete seslenmeye teşvik etti.

Mektupta,

“Tıbbi tavsiyelerin, özellikle de hormon dozaj seviyeleriyle ilgili tıbbi tavsiyelerin sağlık uzmanlarına bırakılması gerektiğini onaylıyoruz. Okullar, öğrencinin sağlık hizmeti kararlarına ve gerekli tıbbi tedavilere müdahale etmemelidir. Ek olarak, okullar, öğrencileri cinsiyet klişelerine ve ikili cinsiyet rollerine uymadıkları için cezalandırmamalı – atmakla tehdit etmemeli veya trans kimliklerini rızaları olmadan paylaşarak mahremiyetlerini ihlal etmemelidir.”

Eğitim Bakanlığı, Ashlee’nin Facebook gönderisinde “öğrencinin hormon tedavisine müdahale ettiği” iddialarını yalanladı, ancak diğer suçlamalarını cevapsız bıraktı. Birden fazla kullanıcı, bakanlığın Ashlee’nin durumuna atıfta bulunurken uygunsuz zamir kullandığını belirtti.

Bir kullanıcı, “Zavallı kızı yanlış cinsiyetlendirmeyi bırak ve uygun zamirleri kullan,” diye uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.