Türkiye’nin İlk Eşcinsel Konulu Komedi Filmi Eşcinselleri Yerden Yere Vuruyor!

 Türkiye’nin İlk Eşcinsel Konulu Komedi Filmi Eşcinselleri Yerden Yere Vuruyor!
Digiqole ad

Cem Özer’i severim, nedendir bilinmez ne kadar itici olursa olsun, aynı zamanda bir albenisi de var, belkide hala Laf Lafı Açıyor’un ekmeğini yiyordur bilemiyorum. Bir takipçimizin sayesinde öğrendiğim ‘Tatlı Şeyler’ filmi ‘Türkiye’nin İlk Eşcinsel Temalı Komedi Filmi’ sloganı ile 23 Haziran’da gösterime girecekmiş. Filmin yönetmen koltuğunda Uğur Uludağ var, fakat Uludağ filmi yönetmekle kalmamış, yazmış, birde üstüne oynamış. 

Çocukları pek sevmeyen iki modacı Ercan (Cem Özer) ve Hamido (Uğur Uludağ), defilelerine yetişmeye çalışırken, bir kaza sonucu kendilerini 8 aylık tatlı bir bebeğe bakıcılık yaparken buluyorlar.

Kulağa uzak olmayan bir konu aslında. Hatta bu tür filmleri sıkça izlemişizdir. Lakin beni rahatsız eden hep basmakalıp karakterler! Özellikle sözkonusu eşcinsellik olduğunda, kendimizi bir türlü geliştiremiyoruz!

Yani hemen bakın şöyle oluyor anlatayım;

  • Eşcinsel karakter mi var? Hemen modacı olsun.
  • Eşcinsel karakterler kesinlikle feminen olmalı, hatta durun durun aşırı olmalı, ya bir dakika, hatta süper aşırı olsun ya!
  • Eşcinsel karakterler kesinlikle dejenere olmalı, espriler belaltı olmalı, fazla bayağı olmalı.

Yapmayın! Şimdi bana şöyle diyen olabilir; ‘Ama bu komedi filmi’ evet! Komedi filmi ama, artık bunlara gülünüyor mu? Yani ben mesela fragmanda yer alan birçok repliğe gülmedim, tam tersine kızdım.

Örneğin bir yerde futbol maçında gördüğümüz Ercan (Cem Özer) ‘Ay bilseydim daha önce atardım ben bu golü’  veya ‘dur şunu bir vurdurim’ gibi fazla bayağı replikler zaten beni güldüremez. Sakın bu yazdıklarımı ‘aaa ama darıldım alınırım vallahi’ olarak algılamayın, amacım şu; yani artık bu kafalardan çıksak? Yıl 2017 ya hani? Sıkılmadınız mı sevgili yönetmen ve senarist arkadaşlar?

Biraz aşalım, biraz daha etrafımıza bakalım, eşcinsel erkek denildiğinde akla artık modacı gelmese? Feminenlik gelmese? kötü, belaltı espriler yapan, erkek delisi, erkeklere asılan, makyaj yapan erkekler gelmese? Hani öyle değil ondan diyorum. Ayrıca feminen olmak asla kötü değil. Eşcinsellik bir tercih değil, fakat feminenlik bir tercih, kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın, fakat artık filmlerde, dizilerde bu 1653840 senedir aynı olan basmakalıp karakterleri görmekten vallahi çok sıkıldık.

Olağanüstü homofobik, transfobik ülkemizde, bu tarz karakterler ile, güldürmekten öte, heteroseksüel insanları LGBT’lere çok daha fazla uzaklaştırıyorsunuz bilesiniz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

150 Paylaşımlar
Paylaş150
Tweetle
Paylaş
Pin